VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti, které šikanují druhé, často vyrůstají v rodinách s direktivní výchovou s trestáním

Mladoboleslavsko/ Na otázky ohledně šikany odpovídala Renata Nekolová z mladoboleslavské linky důvěry.

9.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia

Je šikana rozsáhlým problémem na školách?
Šikana je velice rozsáhlým problémem na školách, kde je klima, které tento sociálně patologický jev umožňuje. Bohužel šikana bývá často dlouho skrytá, neodhalená.


Volá vám někdo kvůli šikaně?
Oběti šikany se většinou stydí přihlásit se o pomoc, volají většinou rodiče, pdagogové, jejich blízcí, kamarádi. Někdy ani nevědí, že se o šikanu jedná.


Týká se šikana více dívek nebo chlapců?
Na našem pracovišti řešíme tutu problematiku převážně u chlapců (oběti).


V jakém věku je dítě nejvíce ohroženo šikanou?
Dle našich zkušeností jsou děti šikanou nejvíce ohroženy na ZŠ. Oběti mívají často nějaký handicap, jsou něčím odlišné, nedokáží se prosadit. Agresor má potřebu ovládat druhé, touhu po moci, bezohledně se prosazovat. Částo má potřebu něco si dokazovat, kompenzovat. Vyrůstá v rodině, kde je velmi direktivní výchova s trestáním.
Jsou dva druhy šikany – fyzická a psychická. Jaký je v tom rozdíl?
Šikana je opakované ubližování jedinci. Fyzická šikana obnáší bití, kopání, tahání za vlasy,atd. Psychická – ponižování, nadávání, zesměšňování, vyhrožování, nucení k vydání nějakých předmětů, peněz, pomlouvání.


Jaký může mít šikana dopad?
Fyzické i psychické násilí- šikana má většinou celoživotní následky v oblasti duševního i tělesného zdraví. Často je velice zasažena sebedůvěra dítěte, nejen v dětství,ale i v dospělém věku.


Existují nějaké statistiky? Kolik dětí šikanu zažilo?
Novější statistiky uvádějí,že šikanou na školách trpí 40% české populace žáků.


Znáte nějaké skutečně odstrašující případy šikany?
Známe mnoho odstrašujících příkladů šikany, kdy se dítě bálo, stydělo někomu se svěřit se svým trápením. Často si neuvědomuje, že se o šikanu jedná. Rodiče se většinou zajímají nejvíce o výsledky školního prospěchu a problémy a starosti dětí je nezajímají, nedokáží s nimi komunikovat. Na šikanu se přišlo částo dost pozdě, někdy až např. v souvislosti s jinými problémy jako důsledků šikany, zhoršení prospěchu, odmítání chození do školy, nějaké fyzické, nebo psychické potíže - zvláště když se jedná o šikanu, která není nějak znatelná.


Jsou učitelé na školách proškolení na to, aby šikanu odhalili?

Učitelé na školách by měli mít psychologickou průpravu, aby uměli identifikovat potenconálního pachatele a oběti, ke kterým by uměli zvolit speciální přítup a podílet se na vytváření klimatu ve třídě. Měli by umět respektovat zvláštnosti dětí i ve vztahu k jejich poteciální predispozici známkovat děti a tak vytvářet ve třídě skupinky, kde se napřed žertuje, ale kde existuje riziko překročení hranice, která je živnou půdou pro šikanování.


Volají k vám kvůli šikaně rodiče dětí? Řeší vůbec tuto otázku ?
Rodiče k nám většinou volají s nějakým jiným problémem, kde se při řešení na šikanu přijde. Volají k nám pedagogové a žádají osvětové programy v rámci prevence sociálně patologických jevů. V tomto čase je třeba připomenout si nastávající období letních táborů pro děti, kde se šikana vyskytuje poměrně často!

Autor: Lucie Kučerová

9.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

Ilustrační foto.

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení