VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětem nenahradíme rodiče, ale dáme jim dobré zázemí

Krnsko - Poklad v srdci". Takové ocenění za svou péči získala Jindřiška Boháčková, která osmnáct let pracuje v Dětském domově v Krnsku. Kdo ji nominoval a co pro ni ocenění znamená?

1.11.2016
SDÍLEJ:

JINDŘIŠKA BOHÁČKOVÁ, která si z vyhlášení třetího ročníku Ocenění Bílá Vrána 2016 odnesla cenu v kategorii „Poklad v srdci“. Foto: archiv Jindřišky Boháčkové

V ruce držíte ocenění „Poklad v srdci 2016", které jste získala coby dlouholetá vychovatelka v krnském dětském domově. Co pro vás toto ocenění znamená?
Pro mě je to velká odměna, vidím, že má práce má smysl. Co mě ale těší úplně nejvíce, že mě nominovala Hanka Abbasová. Ještě před rokem bydlela v Dětském domově v Krnsku. Teď už se ale osamostatnila, vystudovala a bydlí v Praze. Na domov ale nezanevřela a dosud jsme si velmi blízké.

Připomeňte, jak jste se vlastně dostala do dětského domova?
Po mateřské jsme sháněla zaměstnání a akorát se uvolnilo místo pomocného pedagoga. Začínala jsem tedy jako pomocná vychovatelka. Práce mě ale opravdu chytila, až jsem dálkově vystudovala střední pedagogickou školu obor předškolní a mimoškolní pedagogika. A potom jsem k tomu přidala ještě celoživotní vzdělávání na Karlově univerzitě.

JINDŘIŠKA BOHÁČKOVÁ, která si z vyhlášení třetího ročníku Ocenění Bílá Vrána 2016 odnesla cenu v kategorii „Poklad v srdci“.

V domově pracujete osmnáct let, nejdříve na Stránově, teď v Krnsku. Je to poměrně dlouhá doba. Co vás tady drží? Přece jen, není to lehká práce, každé dítě vyžaduje individuální přístup a má jiné potřeby …
Jsou to právě ty děti. Na jednu stranu mě nabíjí energií, na druhou stranu jsem ráda, že jim mohu něco předat, něco je naučit a tím je připravit do života. Oni v podstatě nemohou za to, že se dostaly do dětského domova, a tak se jim snažíme pobyt zpříjemnit a pomoci zařadit se do společnosti. Samozřejmě dětem nemůžeme nahradit rodičovskou lásku, ale dáme jim dobré podmínky a zázemí, aby vystudovaly a měly se v dospělosti dobře. Důkazem toho je právě Hanka, která sama říkala, že kdyby zůstala doma, nikdy by nevystudovala vysokou školu. Její rodiče na to bohužel neměli peníze.

Berete dětský domov jen jako zaměstnání nebo jako druhý domov? Lze se od něj oprostit a víceméně si duševně odpočinout, nebo s ním neustále žijete?
Pokud člověk pracuje v dětském domově, rozhodně se nelze odpoutat. Děti nehlídají, jestli máte službu, nebo jestli máte volno. Klidně vám zavolají brzy ráno, že mají nějaký problém. A vy to pochopitelně nemůžete hodit za hlavu a odkázat je na službu. Prostě musíte problém začít řešit. Ale to je na tom to krásné, takže dětský domov je takový můj druhý domov.

Zmínila jste, že jste si Hanku brala i domu na dovolenou, nežárlily třeba vaše děti, že se věnujete i jiným, že oni nejsou těmi jedinými?
S tím jsem se nesetkala. Teď už mám děti dospělé, ale ani jako malé s tím neměly problém. Dokonce se občas stalo, že v domově byly se mnou. Nakonec to pro ně možná mělo opačný význam možná si více vážily toho, že vyrůstaly v úplné rodině a nemusely řešit žádné problémy jako děti v domově.

A poslední otázka, umíte být na děti přísná?
Přísná ne, spíše důsledná. Snažím se být přátelská, ale na druhou stranu děti učím, že když něco slíbí, měly by to splnit, nebo naopak, pokud se u nich něco změní, například jdou za kamarády, měly by nám to dát vědět, abychom pak o ně neměly strach. S většinou dětí na „domečku" máme založený vztah na důvěře a funguje.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
1.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení