VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestář: Kontroluji technický stav silnic a nejen to

Mladá Boleslav - Správa a údržba silnic radí a informuje.

29.7.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Letní seriál silničářů

Co se vám vybaví, když se řekne silničáři? „Opravy na silnicích, teď sekací stroje, v zimě posypové vozy,“ řekla mi kolemjdoucí na chodníku. Je to jenom střípek z toho, co vše má ve své kompetenci Správa a údržba silnic Mnichovo Hradiště.

„Jsme příspěvková organizace zřizovaná Středočeským krajem za účelem zajištění správy a údržby silnic II. a III. třídy na území správního obvodu obcí s rozšířenou působností – Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Mělník, Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Brandýs nad Labem a Lysá nad Labem. Celkem spravujeme 498 km silnic II. třídy a 1272 km III. třídy,“ upřesnil její ředitel Miloslav Štrobach. Pro Středočeský kraj pracují celkem 4 Správy a údržby silnic. Kromě Mnichova Hradiště ještě Benešov, Kladno a Kutná Hora.

Celoročně se SÚS zabývá například správkou komunikací různými technologiemi, nástřikem vodorovného dopravního značení, v létě pokosem travin a prořezem stromů podél silnic, následným štěpkováním, čištěním jak silnic, tak značek, svodidel, příkopů, kanálů aj. Kromě osazování krajnic novými značkami a také v několika oblastech novými stromy spočívá údržba během celého roku v téměř neustálém čištění.

Například během loňského roku SÚS Mnichovo Hradiště strojně očistila 17,4 m2 velkoplošných značek a 1186 ks ručně. Pracuje se také na čištění svodidel, osazování a nátěru zábradlí podél silnic. Stroje ujely zhruba 390 km při úklidu samotných komunikací, 3 715 hodin strávili zaměstnanci SÚS Mnichovo Hradiště úklidem odpadků a 7 543 km rigolů zbavili nánosů. V zimní sezoně jde především o zajištění sjízdnosti komunikací dle předem schváleného plánu.

„Jako typickou pracovní pozici společnosti tohoto typu bych vybral provozního cestmistra,“ poznamenal Vladimír Buchar, provozní náměstek SÚS Mnichovo Hradiště. Cestmistr spravuje svoji oblast, tzv. cestmistrovství, kterých má SÚS celkem devět.

„Kontroluji technický stav vozovek, krajnic i příkopů, všechna dopravní značení. Také zeleň, tedy stromy, keře, dávám doporučení, kde je zrovna nutný prořez stromů nebo likvidace keřů,“ vyjmenoval zlomek svých povinností Petr Valkoun, cestmistr pro Mladou Boleslav.
Jak uvedl cestmistr oblasti Dolínek Antonín Čížek, práce je to velmi zajímavá, různorodá a baví ho. „Nejde o práci v kanceláři, musíte být hodně v terénu, komunikovat s lidmi, čekají vás jednání jak se starosty obcí, tak i s občany vesnic, zhotovitelskými firmami, ale také třeba s policií,“ doplnil Čížek.

A co je podle něj na práci nejtěžší? „Vybrat, co je nejdůležitější. Protože všechny opravy a rekonstrukce jsou důležité. Ale nejde vše najednou, musíte tedy rozhodnout, jakou akci upřednostníme, na čem budeme pracovat nejdříve a co budeme muset odsunout. To je vždycky hrozně složité.“

Aspektů, které ovlivňují výběr, je hodně. Dopravní důležitost silnice a její technický stav, stupeň nebezpečnosti, hustota provozu, různá nařízení a v neposlední řadě také dostatek financí.

Součástí práce je také spolupráce se starosty místních obcí. Cestmistři je informují, co je v plánu za opravy, rekonstrukce nebo údržbu. „Někdy se při jednání domluví vzájemná finanční spolupráce na nějaké z akcí. Nebo je potřeba domluvit postup opravy. Například nedávno jsme řešili autem uražené značky. Sloupek je náš, značka v majetku obce. Proto jsme se na opravě podíleli všichni,“ dokončil cestmistr Dolínku Antonín Čížek.

(jp)

29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní sestra. Ilustrační foto.

Zdravotní sestry se dočkají navýšení platů o dva tisíce korun

Jiřina Šiklová přednášela v Čáslavi.

KRÁTCE: Setkají se s Jiřinou Šiklovou

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Výzkum si posvítí na kvalitu zdravotnických služeb

Střední Čechy - Jak jste byl spokojen s přístupem lékaře? Dostal jste všechny informace? Takové dotazy mohou během podzimu zastihnout pacienta v některé z pěti krajských nemocnic. Středočeský kraj totiž rozjíždí projekt Kvalita očima pacientů, který má poskytovat nemocnicím a lékařům zpětnou vazbu.

KRÁTCE: Inline dráha bude uzavřena

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRIMI MIX: Uprchlého vězně stále hledají

Od středy 16. srpna, kdy svévolně opustil nestřežený výrobní podnik v Hlavenci, je na útěku 30letý vězeň, který si má odpykávat v jiřické věznici trest za omezování osobní svobody a krádež.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení