VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cenou města Bakova byl ověnčen regionální historik Vladimír Bednář

Bakov nad Jizerou - Město Bakov ocenilo významného rodáka za celoživotní práci a zejména za to, jakým způsobem přiblížil dnešním lidem léta dávno minulá

12.11.2016
SDÍLEJ:

Historik Vladimír Bednář převzal cenu města z rukou starosty Radima Šimáněho.Foto: Eva Chládková

Už první svazek Pamětí města Bakova nad Jizerou z pera bakovského rodáka a dlouholetého pedagoga Vladimíra Bednáře se setkal s obrovským úspěchem. Nadšení vyvolala i druhá kniha, pojednávající o historii Bakovska v dobách, kdy byly Čechy na cestě z rakousko-uherského područí ke svobodě. Ta vyšla letos v létě. Nyní už se blíží vydání třetího svazku, který s největší pravděpodobností spatří světlo světa ještě před koncem roku. Už před jeho vydáním však Bakov vzdal svému velkému propagátorovi regionální historie hold a udělil mu vůbec první Cenu města Bakova nad Jizerou.

„Mohu konstatovat, že šlo o jednoznačné rozhodnutí. O ocenění uvažovalo vedení města a doporučovala nám ho i řada občanů," popsal, jak se návrh ocenění rodil, starosta Bakova Radim Šimáně.

Bakovští cenu města udělili za „celoživotní úsilí a přínos pro město v oblasti uchování historických pramenů, pamětí a odkazů našich předků budoucím generacím", a to v rámci výroční schůze organizace, s níž Vladimír Bednář nerozlučně spojil svůj život – Staroslavné obce baráčníků v Bakově – Trenčíně. Mezi gratulanty byli jak představitelé baráčnické obce, tak zástupci města.

Laureát vedle květiny obdržel skleněnou plaketu s vypodobněním znaku města a dedikací a také pamětní list.
Vladimír Bednář se pro regionální historii a literaturu nadchl už během studentských let. Za 50 let své práce nashromáždil v archivech, knihovnách a muzeích obdivuhodné penzum materiálu, které během let postupně zpracovával. Nástin dějin svého rodného města vydal poprvé v roce 1997, kdy Bakov slavil 650. výročí udělení městských práv, následně se zabýval bájemi a pověstmi, dějinami spolků i psaním povídek. Na kontě má dokonce i několik jednoaktových divadelních her.

Město Bakov hodlá ceny města udělovat i do budoucna, a přestože pravidla teprve připravuje. Vaše nominace jistě uvítá.

Vladimír Bednář

Rodák z Bakova nad Jizerou – Trenčína (* 1939) vystudoval učitelství s aprobací na český jazyk, tělesnou a hudební výchovu, studia zakončil doktorským titulem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Učitelskou dráhu zahájil v roce 1961 v Bakově, následně jako pedagog a ředitel prošel několik boleslavských středních škol. Své dráhu kantora zakončil v roce 2000 na Soukromé obchodní akademii v Mladé Boleslavi. Historii se věnuje po celý život.

Autor: Martin Weiss

12.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Mladá Boleslav byla pátou zastávkou hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové při její „tour“ za občany – před tím debatovala s příchozími v Kolíně, Slaném, Rakovníku a Mělníku.
2

Hejtmanka čekala na déšť před muzeem

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Pivo poteče proudem

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Lamy se do zámeckého parku stěhovat nebudou

Benátky nad Jizerou – Dolní zámecký park čeká v letošním roce revitalizace, která by měla začít hned po prázdninách. Nejvíce očekávanou změnou je zookoutek, ve kterém měly podle původního záměru být i lamy. Park se však jejich domovem nestane. Potvrdil to starosta Jaroslav Král.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení