VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boleslav protnou další kilometry cyklostezek

Mladá Boleslav – Začíná výstavba cyklostezky od křižovatky u Kauflandu až na hranici Mladé Boleslavi a Kosmonos. Do dvou týdnů se pak začne pracovat na stezce vedoucí kolem Obchodní akademie a za obchodním centrem Olympia se dokončuje víc než kilometrový úsek, vedoucí směrem z města na Řepov. Dalších plánů je však ještě celá řada. Na většinu z nich by se mělo dostat příští rok.

19.6.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Tenkrát nás do práce začaly na kole jezdit desítky. Díky tomu, že jsem přestal chodit do fabriky pěšky, jsem si mohl každý den nějakých dvacet minut přispat," vzpomíná na otevření cyklostezky v ulici Jana Palacha s úsměvem Otakar Müller, který žije v ulici Na Radouči. Podobně jako on nacházejí v ekologické i poměrně rychlé dopravě po městě zalíbení pozvolna i další.

„Za poslední roky se skutečně podařilo vybudovat zásadní síť. Ze severního sídliště se dá po stezkách bezpečně dojet až na konec Severovýchodní tangenty a na tuto trasu navazují další větve, které jdou různými směry," říká náměstek primátora Jiří Bouška.

Cílem magistrátu však je, aby se výhledově propojily všechny úseky – prioritní je, aby se po cyklostezkách dostali pracující rychle a bezpečně do zaměstnání, a zároveň, aby se turisté, kteří míří na výlet mimo město na kole z rušných ulic rychle vymotali.

Fakt, že cyklostezky aktuálně rostou jako houby po dešti, má jednoduché vysvětlení. Jsou jím evropské dotace, které jsou z části určené právě na jejich budování. Město tak za aktuální stavby platí pouze deset procent z uznatelných nákladů – 85 procent je uhrazeno z fondů Integrovaného plánu rozvoje území, pět procent činí státní spoluúčast.

Díky výhodným okolnostem jsou tak plány skutečně smělé. Do konce roku 2018 má být dobudována druhá půle cyklochodníku do Debře ve směru od Kosmonos, cyklotrasa v Havlíčkově ulici od Kauflandu až k silnici 1/38 vedoucí na Českou Lípu, spojka mezi parkovacím domem na Severovýchodní tangentě a Jičínskou ulicí, stezka z Rozvoje až na hranici Řepova, obchvat areálu automobilky kopírující dálnici D10, spojnice tangenty se sklady v Parts Centru u Plaz vedoucí pod dálnicí a napojení čeká rovněž náměstí Míru.

„Řešit tyto liniové stavby není vůbec jednoduché, je spousta dotčených lidí, kteří s tím mnohdy nesouhlasí. Výsledky však stojí za to," komentuje náročné projekty, které řeší zejména stavební odbor magistrátu společně s koordinátorem z odboru dopravy," Bouška.

V dlouhodobém výhledu jsou plánované i další úseky, a to zejména v Palackého ulici od Českobratrského náměstí až k mostku přes železniční trať, na náměstí Republiky nebo v Průmyslové ulici, kde by vybudováním stezky vznikl velký okruh kolem celého závodu Škoda Auto.

Podle vedení města neusnul ani projekt Greenway Jizera, cyklistické dálnice, na kterém spolupracuje Středočeský kraj se svými libereckými sousedy. Ta do města ústí z jihu směrem od Bezděčína, přes Nádražní a Ptáckou ulici vede na druhý břeh řeky a v sousedství Česany a čistírny odpadních vod pokračuje přes Podlázky směrem na sever. Vedle úseků, které je třeba teprve vybudovat, se město hodlá zabývat například podobou úseku v katastru Dalovic u čističky, odkud by měla zmizet nepohodlná panelová cesta a být nahrazena asfaltem.

Ti, kteří dosud váhali, zda nevyměnit kvůli popojíždění po městě automobil za bicykl a čekali na hustší síť cyklostezek, už mohou začít kolo oprašovat.

Autor: Martin Weiss

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudební a divadelní Sedmihorské léto už klepe na dveře.
6

Sedmihorské léto klepe na dveře

Technology Florbal Mladá Boleslav

Světový florbal od středy do neděle v Mladé Boleslavi

Navzdory vedení cerhenická ČSSD Jiřího Paroubka chce

Cerhenice /ANKETA/ – Místní organizace ČSSD v Cerhenicích přijala za svého člena bývalého premiéra a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. A to i přesto, že krátce poté, co se o tomto záměru začalo hovořit v médiích, Krajský výkonný výbor pražské ČSSD jeho návrat neschválil.

OBRAZEM: Kovové skulptury zatím zdobí obchodní centrum Olympia

Mladá Boleslav - Jak říká vedoucí boleslavského Infocentra Gérard Keijsper, byla to pořádná dřina. A to i s nákladním automobilem vybaveným mechanickou rukou, dvěma paletovými vozíky a v šesti lidech. Řeč je o stěhování soch, které vytvořili v uplynulých dvou týdnech v areálu střední průmyslové školy umělečtí kováři z celého světa v rámci Metalového sympozia, a dřevěných laviček, které v doprovodném programu tvořili čeští řezbáři, do obchodního centra Olympia. Výstavě dominuje více než dva metry dlouhá socha nosorožce, jež vznikala na speciální magnetické ohýbačce.

Dobrovický cukrovar je na prahu nové éry

Dobrovice – Společnost Tereos TTD vydělala v minulém roce 597 milionů korun a její akcionáři se radují z nečekaných výsledků. Z nové sezóny ale mají cukrovarníci obavu.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies