VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auditoři: Skandální chyby v bytovém komplexu!

Mladá Boleslav/ Členové představenstev bytových družstev se nyní snaží řešit velmi zásadní problémy.

21.10.2008
SDÍLEJ:

Bytový komplex Laurinova v Mladé Boleslavi. Jeho výstavba přinesla řadu komplikacíFoto: Deník/ Pavel Svačina

Představenstva bytových družstev v rámci bytového komplexu v Laurinově ulici v Mladé Boleslavi (naproti budově okresního soudu) musí v současné době řešit řadu zásadních problémů, které vznikly na počátku projektu i během výstavby. Za celou řadu závažných chyb přitom často mohou zástupci tehdejšího vedení města a developerské společnosti.

Boleslavský deník jako první už dříve upozornil na opravdu závažné stavební nedostatky v areálu, jako zatékání do bytů přes lodžie, praskání a plesnivění omítek, podpěry stropů v místech, kde mají být garážová stání pro vozidla obyvatel, která se tak stala neprodejná, atd. Tyto problémy se začaly pořádně řešit vlastně až potom, co na ně upozornil náš Deník.

Už delší dobu se objevují pochybení, která vznikla v administrativní části projektu, a která se táhnou dodnes. Na problémy přitom dlouhodobě upozorňují členové nových představenstev, kteří se teď snaží napravit, co napáchali jejich předchůdci, zástupci města (mnohdy městští zastupitelé a radní) a developera. „Je potřeba si uvědomit, že se nesmí zapomínat minimálně na morální odpovědnost města za řadu problémů,“ říkají zástupci bytových družstev.

První audit hotov

Bytový areál se skládá ze tří etap výstavby a jednotlivé domy proto spadají pod tři různá družstva (BD Laurinova 1 až 3). Vedení města má zatím k dispozici závěrečnou zprávu z forenzního auditu v bytovém družstvu BD Laurinova I. Auditoři odhalili asi 25 různých problémů a pochybení, zhruba 14 z nich je podle primátora dost závažných.

„Já jsem velmi rád, že audit proběhl. Konečně máme na stole dokument, který shrnuje převážnou část problémů. Zatím se řešily jen jednotlivé problémy a nebylo to provázané. Některé chyby vznikly neznalostí, některé nedbalostí představenstva, některé nedbalostí či liknavostí právníka, který družstvo zastupoval,“ řekl primátor Raduan Nwelati.

„Hned ten den, kdy jsme zprávu obdrželi, jsem nechal sestavit takzvanou stabilizační skupinu pro BD Laurinova I, jež má za úkol všechny nálezy, které tam jsou, nějakým způsobem řešit,“ řekl Nwelati. Auditoři odhalili mimo jiné, že v družstvu č. 1 chybí originální dokumentace nebo není kompletní, něco je pouze v kopiích, či dokonce neověřených kopiích, a některé dokumenty nejsou ani podepsané!

Zásadní pochybení

„Například jsem nenašel žádný dokument, který by potvrzoval, že představenstvo schválilo přijetí členů družstva. To je zásadní problém, protože kdyby se ten dokument nenašel, muselo by se to udělat až nyní a ti lidé by se stali členy družstva až nyní,“ řekl primátor.

Při auditu se také mimo jiné zjistilo, že se čerpaly peníze z fondu na opravy na provoz družstva, že chybí například projektová dokumentace ke stavbě a další významné chyby. Stabilizační skupina také požádala současné i bývalé členy představenstva, aby předložili všechny dokumenty, které se družstva týkají, a materiály se tak dokompletovaly.

Vedení města také čeká na závěrečné zprávy z forenzních auditů v BD Laurinova II a III. Náměstek primátora Adolf Beznoska prohlásil, že i přes všechna zjištěná pochybení a problémy je možné jednotlivými kroky vše napravit a je podle něho celá situace řešitelná.

Forenzní audity byly zadány, protože podle vedení města je nutné dořešit situaci v bytovém družstvu a jasně pojmenovat, kdo za co nese odpovědnost. Vedení města chce tímto způsobem došetřit mnohé pochybnosti, které se kolem dění v družstvu táhnou již několik let. Připravujeme další informace.

Autor: Pavel Svačina

21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení