Partnerství mezi městy a okresy napříč světem má dlouhou tradici, Mladou Boleslav pochopitelně nevyjímaje. Většinou se však druží regiony, jež mají něco společného. Nebo lépe – jejich představitelé alespoň vědí, kde se jejich partner nachází.

V případě svazku mladoboleslavského okresu s okresem Smara v republice Sahrawi, jenž byl zastupiteli tento týden schválen, tomu tak úplně neplatí. Že vám jméno tohoto afrického pidistátu nic neříká? Nejste rozhodně sami. Kde se rozkládá, netuší ani mnozí zastupitelé, již pro partnerství zvedli ruku.

„Podívám se na internet,“ odpovídá jen s malou nadsázkou na dotaz Deníku, kde Sahrawi leží, zastupitel Luboš Dvořák. „Je to nějaká malá africká zemička někde v poušti,“ je o něco konkrétnější exprimátor Svatopluk Kvaizar: „Jsem z toho rozpačitý.“ Vysvětluje, že se jedná o partnerství okresu s okresy (kromě zmiňované Smary ještě okresy Florencie, Darmstadt-Dieburg a městem Mnichovo Hradiště), nejedná se tedy čistě o iniciativu Mladé Boleslavi.

Kličkování a výmluvy

Koaliční zastupitelka Zdeňka Veškrnová po vyslechnutí otázky hovor kvapně končila: „Já na vás teď nemám čas, nezlobte se.“

Jan Smutný, poslanec a náměstek primátora, na stejný dotaz sděluje svůj poznatek, že Sahrawi je „určitě nějaká africká republika“; jedním dechem ale dodává, že klíčové je pro město především navázání styků s Florencií.

Italské město je známé svou renesanční architekturou a řadou uměleckých sbírek, včetně Michelangelova Davida. A právě Jihoevropané mají se Severoafričany již platnou partnerskou smlouvu. Mladá Boleslav tak pouštní zemi de facto „vyfasovala“.

„Nikdo neříká, že tam pojedeme, já tam klidně rád pojedu jako turista, ale hlavní je Florencie. Tam vzniká určité partnerství, tam je kultura a historie. Nevím, proč se to stále otáčí stále tímto směrem. Asi jsme přivezli do Boleslavi nový název, tak si toho všímáte,“ zlobí se ohledně nezapamatovatelného jména severoafrického státu Smutný.

Proč ne raději s Wolfsburgem?

Lukrativnost Florencie chápe i opoziční zastupitel Milan Pišinger. Uchází mu však přínos družby s Afričany. „Nikdo jsme nevěděli, kde Sahrawi je, snad v marocké poušti. Spíše si představujeme spolupráci s blízkými městy – třeba Wolfsburgem,“ navrhuje Pišinger s tím, že stávající koalice díky počtu svých hlasů partnerství snadno schválila.

To, že většina na radnici nemá o Arabské demokratické republice Sahrawi ani „šajn“, evidentně nikoho nepálí. Je třeba doufat, že v jiných oblastech svého rozhodování jsou zástupci boleslavské veřejnosti informovanější.

Mapa Sahrawi

Zastupitelé, víte, o čem hlasujete? Kde tedy leží Sahrawi?

Zdeňka Veškrnová (ODS)

Já se musím moc omluvit, mám rozdělané spoustu práce, nemám čas, nezlobte se.

Milan Pišinger (ČSSD)

Nevím, kde to je, co to je, proč byla tato lokalita vybrána. Mně osobně uchází smysl takové dohody, hlasoval jsem proti.

Jan Smutný (TOP09)

Určitě je to nějaká africká republika. Klidně bych tam jel na dovolenou jako turista.

Luboš Dvořák (Zvon)

Podívám se na internet na mapy.cz, ale ještě jsem se nedíval (smích).

Svatopluk Kvaizar (TOP09)

Bylo nám řečeno, že je to malá africká republika. Někde v poušti. Je todaň za partnerstv s ostatními městy.