VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Amatérští divadelníci o sobě dávají vědět na přehlídkách

Mladoboleslavsko - Bakovský Tyl a mladoboleslavské Divadýlko na dlani se dostaly na krajské přehlídky amatérského divadla. S jakou tam tento týden vyrážejí?

11.3.2014
SDÍLEJ:

DS Tyl Bakov nad Jizerou uvede komedii Mezi nebem a zemí.Foto: Archiv DS Tyl Bakov n. Jiz.

Stejně jako profesionální divadelníci hledí s očekáváním vstříc Cenám Thalie, amatérští herci, kteří to s múzou myslí vážně, se těší na přehlídky.

Mladoboleslavsko potvrzuje svou silnou tradici ochotnického divadla – letos se do programů krajských přehlídek dostaly hned dva soubory. DS Tyl z Bakova nad Jizerou vyrazí tento týden na Wintrův Rakovník, mladoboleslavské Divadýlko na dlani míří na Valašské křoví do Slavičína.

Jejich zástupcům jsme položili stejné otázky.

1. Účastníte se přehlídek pravidelně? Nebo je pro vás ta letošní novou zkušeností?
2. Proč má význam jezdit na přehlídky divadelních amatérů?
3. Jaké jsou vaše letošní ambice? Jak odhadujete umístění?
4. Budete vystupovat před novým publikem, máte trému z toho, jak vás přijme?
5. Připravujete už nějakou novinku?

DS Tyl Bakov nad Jizerou

Za soubor odpovídal Miloslav Masopust.

1. Na Wintrův Rakovník se vracíme po dlouhé době. Jednou jsme tam dostali velký výprask a na přehlídky jsme tak zanevřeli. Letos nám všichni říkají, že je naše hra Mezi nebem a zemí super. Proto tam jedeme! Snad to zase nebude výprask.

2. Nejsme moc přehlídkové typy. Jezdívali jsme na nesoutěžní přehlídku Bechyňské perlení, která pro nás znamenala právě spojení ponaučení a zábavy. Ovšem postupně jsme se stali nejstaršími účastníky a jezdit jsme přestali. Rádi sledujeme naše amatérské kolegy, ale nemusí to být nutně na přehlídce.

3. Nedostat výprask! Před lety nás porota dostala otázkou: Víte vůbec, co to je dělat divadlo? Nám bude stačit, když nám porota řekne, že víme, co je divadlo. A pak také budeme soupeřit s našimi kamarády z Dobřichovic. Máme je rádi, ale chceme je porazit.

4. Každý rok máme alespoň jednu novou štaci, kde nás neznají. Každá přináší trému. Jaké to bude? Budeme se líbit? Rakovník je o to horší, že tam máte tu porotu. Uvidíme. Máme ale jednu výhodu. Hrajeme 14. března od 14.30 hodin. A 14. března ve 20 hodin už hrajeme premiérové představení hry Úžasná svatba. Myslím, že nebudeme mít na nervozitu z poroty čas, protože budeme přemýšlet, jak to rychle sbalit, abychom stihli premiéru. A na druhou stranu nebudeme nervózní z premiéry, protože budeme celý den žít zážitkem z Rakovníka. Vlastně to bude super den. Pokračovat budeme hned v sobotu 15. března, kdy proběhne první repríza hry Úžasná svatba.

5. V poslední době žijeme Úžasnou svatbou.

 

Divadýlko na dlani

Za soubor odpovídal Petr Matoušek.

Divadýlko na dlani uvede tragikomedii Dlouhý Štědrý večer.

Klára Pabištová a Petr Matoušek v tragikomedii Dlouhý Štědrý večer, se kterou soubor míří na přehlídku. Foto: Z. Langšádl/PPNA.cz

1. Divadýlko na dlani se účastní krajských i národních přehlídek takřka od svého založení v roce 1998. Konkrétně poprvé jsme byli na krajské přehlídce v Rakovníku v roce 2002, o dva roky později v květnu 2004 jsme se ocitli na národní přehlídce v Poděbradech a v roce 2007 jsme s inscenací A tak tě prosím, kníže dobyli Hronov.

2. Jako amatérský divadelník rád chodím na amatéry. Na přehlídkách sleduji cizí představení. Je ale pravda, že si ho užívám patrně jinak než běžný divák. Ať chci či ne, hned mi naskakuje, co je zdařilé, co ne, jak bych to udělal já – režijně, herecky, výprava, kde bych škrtal a tak dál. Na hodnoceních poroty si dál srovnávám svůj pohled s pohledem odborníků. Někdy se shodneme, někdy ne. A je to pro mě i zábava. Mimo to se setkáváme s řadou starých kamarádů, někdy najdeme nové a v neposlední řadě se také utužuje náš vlastní soubor společným životem.

3. Nechceme si udělat ostudu. Doufám, že představení takzvaně sedne. Pochopitelně každé ocenění potěší. Ovšem hlavně klid a žádné nervy. Všechny fyzické projevy nervozity jsou jen psychosomatické.

4. Jsme zvědaví na atmosféru Valašského křoví. Letos oproti předešlým létům nejedeme do Rakovníka, kde je opravdu skvělé zázemí a hromada kamarádů. Tréma? Tu mám osobně radši vždycky, tréma je pro mě stimul, který během první minuty opadá a pěkně nakopne. Trému potřebujeme.

5. Novinek je spousta. Ve čtvrtek 24. dubna máme obnovenou premiéru Žižkova meče – je to vlastně úplně nové představení s prvky toho původního z roku 1999, takže totální výlet do historie. Jednak našeho souboru, jednak města. Žižkův meč byl totiž v Mladé Boleslavi první hrou uvedenou místními ochotníky v češtině, v roce 1842. Na červen připravujeme druhou premiéru sezony – komedii My svobodnej národ. Další Pratchett, další Zeměplocha. Přímo od Terryho Pratchetta jsem dostal povolení knihu dramatizovat. Půjde o světovou premiéru.


Jsou to rivalové?

Soubory, které vedle sebe působí na Boleslavsku, rivalitu prý nepociťují. Naopak, navzájem se zvou na pohostinská hraní, mnohdy si půjčují herce či režiséry. Na přehlídkách však nepanuje vždy jen přátelská atmosféra. Je tedy docela dobře možné, že v případě postupu obou souborů na národní přehlídku Divadelní Piknik Volyně se rivalita rozhoří.

Autor: Martin Weiss

11.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody chrtů na Krásné louce se odehrály 19. srpna.
68

Na Krásné louce závodili chrti

Okoř 2017. Eddie Stoilow
58

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Mladá Boleslav není pouze průmyslovým městem, což dokazuje i unikátní Metalová cesta. Jedinečné kovové sochy v mladoboleslavských ulicích lákají do města turisty a na internetu je obdivují lidé z celého světa.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení