VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aby měl člověk rád místo, kde žije, musí ho také dobře znát

Veselá - Touha probudit k životu Veselou u Mnichova Hradiště přiměla před třemi lety Ondřeje Lochmana a Katarzynu Szajdu k založení Veselé Vesnice

21.6.2014
SDÍLEJ:

Ondřej Lochman, zakladatel sdružení Veselá VesniceFoto: Šárka Charousková

V rámci sdružení se snaží zpestřit vesnický život a sjednotit místní obyvatele. „Díky malému počtu lidí tady hned vidíme, že naše energie přináší výsledky," oceňují.

Kdy vás poprvé napadla myšlenka Veselé Vesnice?

OL: V roce 2011 jsem se do Veselé vrátil po dlouhé době a zjistil jsem, že spí. Takže jsem vytvořil seznam věcí, které se tu dají změnit, od díry v chodníku po velké vize jako odhlučnění dálnice. K tomu jsme začali dělat komunitní akce, aby si lidi zvykli, že chtějí tu díru v chodníku zadělat. Proto bylo potřeba je nejprve přesvědčit, že jsou jedna skupina.

S jakým cílem jste do toho vstupovali?

OL: Úplně první cíl byl sjednotit vesnici, což trvalo dva roky. Aby se to povedlo, potřebovali jsme nějaké sdružení. Nicméně ta potřeba vznikla proto, že tu chybělo místo, kde by se mohli lidi potkávat. Navíc neměli ani potřebu se potkávat. Tak jsme si řekli, že uděláme nějakou akci, kterou budou lidi připravovat společně. A tím to začalo.

Jaké akce pořádáte?

OL: Máme radši akce, kde se lidé aktivně zapojují, ne ty, kam se přijdou jen podívat. Chceme, aby do toho vstupovali svou kreativitou.

KS: Pro vesnici jsou důležitější přípravná setkání, kde lidi společně něco plánují. Samotná událost je jen jeden den. Pocit, že se něco povedlo dohromady udělat, je důležitý, ale lidi propojují především ta předcházející setkání.

Daří se vám zapojovat lidi různého věku?

KS: Daří. Například jsme vytvořili kuchařku jako pokračování soutěže Veselá vařečka a v rámci téhle iniciativy nahrávali mladí recepty svých babiček nebo sousedek. Vzájemně se navštěvovali a pak z toho vznikla knížka, na kterou jsou všechny kuchařky pyšné.

OL: Je důležité vymýšlet akce tak, aby se mohli zapojit všichni. Když budeme dělat fotbalový turnaj, pravděpodobně se nám nepodaří propojit generace a různé sociální skupiny.

Jak své akce financujete?

OL: Peníze získáváme hlavně z grantů a dotací. Sponzorů máme pramálo, z města jsme nikdy pořádně nic nedostali. Máme tu akorát rozpočet na osadní výbor, který ale nechceme používat, protože tu jsou ještě hasiči, sportovci a rybáři.

Město vám tedy nepomáhá?

OL: S městem máme problém dohodnout se na prioritách. Potřebujeme od něj, aby svou vizí napomáhalo propojování různých skupin lidí právě skrze vesnici. Ale město svým amatérismem pomáhá spíš k roztříštění. Když je vedení města bez vize, je město bez budoucnosti. Ale abych mu nekřivdil, dává nám do kupy náves a udělalo nám i kanalizaci, čehož si lidé moc neváží.

Co tedy ještě komplikuje vaše fungování?

OL: Největší problém je místo setkání. Když děláme třeba masopust, projdeme si vesnici a pak se můžeme sejít pouze v ošklivé hospodě. Někteří tam ani nechtějí chodit, například maminky tam děti nevezmou. A to je vlastně začátek problému. Když děti necítí identitu s vesnicí, budou odsud odcházet a nebudou chtít být tady aktivní.

Co považujete za největší úspěch?

KS: Já mám radost z každých drobných úspěchů. Třeba když se zapojí osoba, která se na to zprvu vůbec netvářila.

OL: Pro mě je asi největší radost obnovení sochy svatého Jana Nepomuckého, což byl jeden z našich dlouhodobých cílů, a ještě otevření kapličky. Jde hlavně o to, aby lidé začali být na místo hrdí a byli si schopni o něm povídat.

Podařilo se vám toho spoustu. Máte nějaký recept na úspěch?

OL: Jsem přesvědčen, že lidé ve vesnici budou mít místo rádi, jen když ho budou znát. Náš klíč je dokázat vidět potenciál, kde ho jiní nevidí. Pak mít vizi, jak s ním pracovat, a najít způsob, jak zapojit lidi různého věku, profese i sociálních skupin. Respektovat je, jací jsou, a nesnažit se jim změnit život, ale vysvětlit jim, že mohou fungovat dohromady. A nesmíme to dělat pro sebe.

Co vás přimělo se do Veselé vrátit a tvořit něco právě tady?

OL: Oba jsme hodně cestovali a pak jsme přemýšleli, kde budeme bydlet. Já jsem se velkých měst přejedl a rád jsem se vrátil od globálních projektů k těm menším. Taky jsme tu viděli potenciál a výzvu. Co budou vesnice a malá města dělat, když všichni půjdou do Prahy? Myslím, že schopnosti, které jsem během života získal, mnohem lépe uplatním tady v dobrovolné práci pro vesnici.

KS: Já jsem vždycky bydlela ve velkých městech, takže mi teď naopak vyhovuje, že znám své sousedy. Navíc díky malému počtu lidí tady hned vidíme, že naše energie přináší výsledky.

OL: Velmi důležité taky je, že tu mám osobní kořeny, takže mě to sem táhlo. A co si budeme povídat, kvalita života ve Veselé je jedna z nejvyšších, jaké jsem kde na světě viděl.

AUTOR: Kristýna Motlová

Autor: Redakce

21.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Alarm ve škole spustily děti z kroužku

Základní škola Benátky nad Jizerou, Pražská 135. Třída 1.C - Paní učitelka Ilona Hanušová

Představujeme prvňáčky ze Základních škol v Benátkách nad Jizerou

Houbaři, pozor! Nemocnice hlásí otravy z hub

Nymburk /ANKETA/ – „Interní ambulance nymburské nemocnice je každoročně mezi prvními, kdo zjistí, že houby konečně rostou.“ To říká s trochou nadsázky lékařka zmíněného oddělení Šárka Klimešová.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Marie Chupíková: Lhotákova výstava na Mladoboleslavsku je jedinečná

Benátky nad Jizerou /FOTOGALERIE/ - Slavnostní vernisáž, která se konala v sobotu 16. září v Muzeu Benátky nad Jizerou, zahájila unikátní výstavu světoznámého výtvarníka Kamila Lhotáka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení