VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generální stop. Nová funkce umožní rychlejší zastavení vlaků

Sadská - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) doplní dispečerské terminály o funkci, která umožní dálkové zastavení vlaku i na tratích s digitálním radiovým systémem. Dosud se na těchto typech tratí v krizových situacích muselo volat strojvedoucímu a upozorňovat ho na nebezpečí. Nově bude moci vlak zastavit přímo výpravčí, čímž se ušetří cenné vteřiny, které často rozhodují o lidských životech. Novinku ve středu SŽDC představila na nádraží v Sadské na Nymbursku. Vlak při zkoušce zařízení sám zastavil po stisknutí příslušného políčka na dotykové obrazovce.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Novináři se mohli 22. března v Sadské seznámit s detaily projektu na dálkové zastavení vlaku, který dokončila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ve spolupráci se společností TTC Marconi. Foto: ČTK

Funkce "generální stop" se v Česku zatím používala jen na tratích s analogovým systémem. V případě nenadálých překážek, jako je třeba spadlý strom v kolejišti, umožňovala výpravčímu nebo dispečerovi zastavit všechny vlaky v dosahu základnové radiostanice. Díky tomu se v minulosti podařilo zachránit mnoho lidských životů a zabránit obrovským materiálním škodám. Proto SŽDC hledala způsob, jak tuto funkci zapojit také do novějšího digitálního radiového systému GSM-R.

Čtěte také: Za smrt pacienta a falšování padly podmínky

"Základ systému GSM-R umí pouze nouzové hlasové volání, nic víc," řekl systémový specialista SŽDC Ondřej Borovský. Komunikační systém GSM-R je přenosovým základem pro evropský systém řízení železnic ETCS, který má předávat informace a pokyny strojvedoucímu a v případě potřeby převzít kontrolu nad vlakem. Jeho zavádění je ale v počátcích. Překlenout dobu do jeho úplného zavedení by měla právě speciální funkce "GSM-R stop". Podle výkonného ředitele zhotovitelské společnosti TTC Marconi Richarda Hartmanna bylo nutné ve velmi krátké době integrovat množství nesourodých technologií na trase od dispečerského terminálu až po brzdy vlaku.

Podle dřívějšího vyjádření SŽDC způsobují zaostávání ETCS za GSM-R technologické důvody. Zatímco GSM-R je autonomním systémem, který je nezávislý na okolních systémech a je možné jím vybavit i tratě se starším zabezpečovacím systémem, u ETCS tomu tak není. ETCS je třeba přímo navázat na provozovaná zabezpečovací zařízení. Některé starší typy zabezpečovačů je proto nejdříve nutné vyměnit za modernější.

Čtěte také: Vědci v šoku. Polovina druhů motýlů poletuje u Milovic

Autor: ČTK

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

Mladá Boleslav – Oáza klidu, jedno z nejoblíbenějších míst v Boleslavi, které místní lidé využívají k rekreaci či sportu. I to je lesopark Štěpánka. A co znamená pro vás? Pojďme společně fotit Štěpánku. Její krásy i neduhy. Její život…

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení