Jednou organizací, která si vzala na starost sbírku pro postižené povodněmi, byl Český červený kříž. Jak na rok 2002 vzpomíná Lenka Zikmundová z Červeného kříže?

Organizoval mladoboleslavský Český červený kříž sbírku na pomoc postiženým záplavami?
Samozřejmě. Sbírku jsme zorganizovali. Lidé nosili věci, které jako potřebné zveřejňovala média, například oblečení, deky a vodu. Ale v každé oblasti je to individuální. Tam, kam jsme vyjeli, lidem chyběla voda a jídlo, žádné oblečení ani deky nepotřebovali.

Kdo všechno nabízel pomocnou ruku?
Hodně pomáhali Obecní úřady obcí. Z Obříství nám volali, že udělali sbírku a mají peníze, které nám chtějí dát. To jsme odmítli, protože v tu chvíli postižení potřebovali materiální věci, třeba rejžáky a smetáky na uklizení bahna, které voda v domech zanechala. Tak úřad, který nabídl pomoc, vyrazil nakoupit potřebné věci, které poté do postižené oblasti dovezl. Druhou možností bylo, že veškeré potřebné věci byly naváženy k nám a posléze jsme je odvezli my. Ostatní materiál jsme vozili my, protože sbírka byla organizována právě přes Český červený kříž. Také pomáhali obyvatelé Mladé Boleslavi, jak jednotlivci, tak i firmy a místí média – Boleslavský deník a rádia Jizera a Delta, která zveřejňovala informace o probíhající sbírce.

Kam jste jezdili na pomoc?
Nejvíce postižený byl mělnický region. Jezdili jsme i do jiných měst – Benešov, Ústí nad Labem aj. Všechny červené kříže jsou propojené, a když někde byly velké zásoby něčeho, co třeba nebylo příliš k užitku, odvezlo se to jinam. Do příbramské nemocnice vezl pivovar Podkováň dva kamiony balené vody, v tom nám velice pomohl.

Jak se potřebný materiál rozděloval mezi postižené?
Vše se odvezlo na určitý Obecní úřad, kde věci byly mezi obyvatele rozdělovány. Kdybychom si stoupli na náměstí a začali věci rozdávat, tak by si byl někdo schopen vzít i to, co mu nenáleží a lidé, kteří by byly ze vzdálenějších míst by přišli zkrátka. Na Obecních úřadech měli přehled o všech obyvatelích, i o tom, jak je kdo velkou vodou zasažen.

Je něco, co je potřeba vždy a všude?
Rejžáky, smetáky, holínky, respirátory, gumové rukavice a dezinfekční prostředky. To vše je potřeba v okamžiku, kdy voda opadne a musí se okamžitě začít likvidovat následky povodní.

Co jídlo? O tom jste zatím ještě nemluvily.
V tom ani problémy nejsou. V roce 2002 uvařili v Katusicích velké množství guláše, který následně do postižených oblastí dovezli, nebo pomáhají potravinářské firmy, například Knor.