Hodně dobrá zpráva přišla v úterý od největšího regionálního dodavatele tepla společnosti Centrotherm a zároveň i od jeho výrobce společnosti Ško-energo. Ta se zaměřuje zejména na výrobu elektrické energie pro největší českou firmu Škoda Auto a teplo je spíše „odpadním“ produktem.

Levnější než jinde

I tak ale teplo něco stojí, a ne zrovna málo. Jenže díky chytré obchodní politice obou firem, jak výrobce Ško-energo, tak i distributora tepla Centrothermu, nebudou v roce 2010 muset vydat Boleslaváci ani korunu navíc.

V lokalitách za hranicemi Mladoboleslavska se přitom ceny tepla pro domácnosti i firmy neustále zvyšují. Například v Jablonci už platí za jeden gigajoule (GJ) 649 korun, v Liberci pak ještě o šest korun více. V Mladé Boleslavi teď vyjde jeden GJ na 451 korun, tedy výrazně méně, než ve zmíněných regionech.

A ani letos se zdražovat nebude. Boleslaváci přesto za teplo zaplatí o jedno procento více, a to na dani státu, který zvýšil DPH. „Mohu potvrdit, že Ško-energo ani Centrotherm cenu tepla nezvyšují, pouze se promítne dorovnání DPH o jedno procento,“ řekl Deníku jednatel Ško-energa Miroslav Žďánský.

Chytrá "uhelná" strategie

Jak mladoboleslavský výrobce tepla a distributor vlastně dokázal čelit nárůstu surovin a všudypřítomné finanční krizi, aniž by musel zdražovat? „Důvody jsou pořád stejné, netopíme plynem jako jinde, ale používáme cenově stabilní uhlí. Cena zůstává stejná i díky tomu, že jsme přešli z černého na hnědé uhlí a uzavřeli výhodnou smlouvu se Severočeskými doly,“ vysvětlil jednatel Žďánský.

Ten navíc Deníku exkluzivně prozradil, že Ško-energo teď vede poměrně tvrdou bitvu s dodavateli uhlí na Ukrajině. Právě odtud by firma mohla dostávat výrazně levné uhlí a přitom poměrně kvalitní.

#nahled|https://g.denik.cz/4/d3/porovnani_cen__2__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/4/d3/porovnani_cen__2_.jpg|Porovnání cen tepla s jinými městy.#

Jednatel Ško-energa Miroslav Žďánský podotkl, že firma snižuje cenu tepla i s pomocí investování zisku, který ji přináší fakt, že produkuje minimum CO2. Za to, že vypouští minimum škodlivin a šetří ovzduší, dostává slušné peníze. „Za to pak můžeme Boleslavákům poskytnout stále levné teplo,“ řekl Žďánský.

K nízké ceně tepla přispívá firma Centrotherm, tím, že usměrňuje náklady. „Dokázali jsme zefektivnit činnost celého podniku. Rozšířili jsme horkovodní síť a s firmou Ško-energo, napojili technologické centrum v Ptácké ulici,“ sdělil místopředseda představenstva Centrothermu Miroslav Olšák.

Centrotherm: Napojíme další objekty v sídlišti

V sídlišti byly napojeny nové bytové objekty na Radoučské spojce a společnost se rovněž snaží i o napojení nového nákupního centra Radouč park. „Dále máme v plánu investice do rozšíření stávající sítě. Rozhodující je plánované napojení městského koupaliště a připojí se i městské divadlo. Dále chceme dodávat teplo do nových bytových domů u Grentu, kde vznikne 110 bytů,“ uvedl předseda představenstva Centrothermu Vladimír Tregl.

Firma Ško-energo drží ceny při zemi svoji efektivní ekonomickou politikou. Zatímco jiné teplárny přešly už dávno na drahý plyn, v Mladé Boleslavi jsou věrní uhlí a přitom díky špičkové technologii produkují minimum CO2.

#nahled|https://g.denik.cz/4/d3/vyvoj_cen__2__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/4/d3/vyvoj_cen__2_.jpg|Vývoj cen tepla v Mladé Boleslavi.#

„Jsou tu dva efekty, kde můžeme usměrňovat náklady. Teď na jedné třetině toho, co utratí jiné elektrárny za opravy technologií. Může za to i svatý Petr, protože pro nás je ideální když jsou teploty kolem minus pěti stupňů Celsia. Při větším mrazu musíme přidat plyn, a pokud je naopak tepleji, tak naše turbiny musí jet při větší kondenzaci, což se prodražuje,“ uvedl Vladimír Handlík ze Ško-energa.

Handlík: Je třeba zabránit výbuchu

Podle něho se také firma snaží kompletně zbavit drahého černého uhlí. „Kotle mají problém udržet výkon s hnědým uhlím, které je levné, ale pokud k tomu přidáme biomasu, umožní nám to udržet plný výkon kotlů. Učíme kotle hnědé uhlí zchroustat,“ řekl s nadsázkou Handlík.

Vloni společnost nakoupila 30 tisíc tun biomasy a letos chce koupit až 50 tisíc tun biomasy, a to ze společnosti Ekovert, s kterou má 15tiletou smlouvu.

Právě kvůli biomase ale musí firma dbát na bezpečnost. „Vloni došlo k explozi, která nám utrhla. Právě peletky z biomasy mají rozmanitou konzistenci, někdy jsou tvrdší a těžší – ty jsou bez problémů. Jindy jsou lehké jako pírko a pak se i těžko vykládají a navíc zde hrozí riziko. Je to starost pro naše techniky, aby biomasa nezpůsobila problémy,“ dodal Handlík.

Připravujeme video!