VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lisuje bez doteku lidské ruky a spoří energii

Mladá Boleslav - Nový lis spoří čas a také až patnáct procent energie

15.2.2013
SDÍLEJ:

Zahájení provozu nové lisovny ve Škoda AutoFoto: Deník / Ladislav Mareš

V hlavním výrobním závodě společnosti Škoda v Mladé Boleslavi byla ve čtvrtek uvedena do provozu mimořádně ekologická a efektivní servomechanická lisovací linka.

Toto zařízení, které kombinuje vysokou efektivitu s šetrností k životnímu prostředí, je jedním z nejmodernějších svého druhu ve střední Evropě. Investice ve výši 66 milionů EUR je součástí strategie trvale udržitelného rozvoje GreenFuture.

Jeden z pilířů této strategie se nazývá GreenFactory a v jeho rámci jsou vyvíjena řešení, která umožňují zvyšovat ekologičnost výroby ve společnosti Škoda.

V rámci koncernové strategie vztahu k životnímu prostředí plánuje Škoda do roku 2018 zajistit, aby byla výroba o pětadvacet procent šetrnější k životnímu prostředí. V rámci strategie GreenFuture je na straně výroby zaměřena pozornost především na snížení spotřeby energie a vody, větší podíl recyklace a nižší emise CO2 a dalších plynů.

Nová lisovací linka PXL je nejnovějším krokem společnosti Škoda na cestě k dosažení ekologických cílů pro rok 2018.

Nová lisovací linka pracuje díky rekuperaci a akumulaci energie až o patnáct procent úsporněji, zároveň rychleji a přesněji než srovnatelné starší linky.

„Za účelem dalšího snížení spotřeby energie ve výrobě sázíme na technologie s co možná nejvyšší energetickou efektivitou," říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti za oblast výroby a logistiky.

"Naše nová a efektivní servomechanická lisovací linka je toho důkazem. Energii uvolněnou při lisování velkých dílů teď linka akumuluje a znovu využívá," uvedl dále Oeljeklaus.

Nová linka se ve srovnání s běžnými lisovacími linkami vyznačuje několika inovacemi. Tam, kde dříve celou linku poháněl jeden velký motor, pracuje dnes celkem čtrnáct podstatně efektivnějších servomotorů. To umožňuje mimořádně flexibilní přizpůsobení jednotlivých procesů linky PXL.

Také obsluha nové linky se zjednodušila: čas pro výměnu nářadí se zkrátil z původních 14 minut na pouhé 3 minuty.

Manipulaci s formami, které váží až 60 tun, zajišťuje moderní automatizovaný jeřábový systém. Jednodušší je také údržba nové lisovací linky.

Nová lisovací linka byla instalována v hale M12 hlavního výrobního závodu. Celý proces lisování probíhá prakticky bez doteku lidské ruky.

Autor: Ladislav Mareš

15.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Pohřešovanou ženu našli na Benešovsku. Naštěstí je v pořádku

Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení Le
2

Zlaté ruce krotící železo ocenili radní mistrovským titulem

Pivo při policejní akci dostali všichni. I provinilci

Stará Boleslav – Hosteska rozdávala plechovky s pitím a jednorázové testery na alkohol, policejní uniformy zase pokuty. Tak se podle čtvrteční informace policistky Evy Hašlové z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ vyvinula akce uspořádaná v rámci již tradičního preventivního projektu nazvaného Řídím, piju nealko pivo. Policisté zastavovali řidiče ve středu ve Staré Boleslavi; na silnici druhé třídy vedoucí od pražské Vinoře na Benátky nad Jizerou.

Nekonečných kolon se Boleslav nezbaví roky

Mladá Boleslav – Je ráno a souvislá řada vrnících automobilů se táhne od Sukorad až do centra Mladé Boleslavi. Odpoledne se situace opakuje, pouze v druhém směru. Špička vrcholí kolem 15. hodiny a auta stojí od náměstí Republiky po křižovatku mezi Plazy a Kolomuty. Z parkoviště u obchodního centra Olympia takřka nelze vyjet. Má situace řešení?

Nová stanice bude měřit kvalitu ovzduší v nejvíc zamořených oblastech

Střední Čechy - Středočeši budou mít lepší přehled o kvalitě vzduchu ve svém okolí. Kraj chce nakoupit nové mobilní zařízení, pomocí kterého by nechal monitorovat ovzduší v regionu. Jeho cena vyjde na téměř 1,2 milionu korun.

Boleslavský deník hledá fotografy

Mladá Boleslav - Není vám cizí fotoaparát? Rádi fotíte vše, co se kolem vás děje? Pak byste právě vy mohli být našimi spolupracovníky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení