V neděli v Mladoboleslavské sportovní hale konal čtvrtý ročník mezinárodní pohárové soutěže o Pohár hejtmana Středočeského kraje v benchpressu.

Soutěž, byla podle slov samotných účastníků velmi povedená, závody měly spád a bylo k vidění mnoho vynikajících výkonů. Poděkování zaslouží nejen závodníci za předvedené výkony, ale i celý organizační tým a zkušení nakladači.

Pro nejlepší závodníky byly díky silným sponzorům připravené krásné a hodnotné ceny, doplňky výživy a především překrásné skleněné trofeje z dílny HG Atelier Design. Klasické plechové poháry byly nahrazeny skutečnou uměleckou trofejí, která jen tak neskončí ve sklepě, jak se to s poháry bohužel většinou stává.

Pro absolutního vítěze byl navíc připraven ručně broušený, více než půlmetrový pohár od uměleckého skláře, mistra Karla Leibla. Tuto nádhernou vázu nakonec vybojoval mistr světa v benčpressu, Jiří Havrda, za špičkový výkon 300 kilogramů.

Soutěž nebývá pořádána pod hlavičkou žádné asociace silového trojboje, aby byl start umožněn všem soutěžícím napříč federacemi (IPF, WUAP, GPC), včetně nikde neregistrovaných zájemců.

I mezi rozhodčími byli zástupci různých asociací, kteří „pískali“ dle předem domluvených, ale přísných pravidel.

Soutěžilo se ve 12 kategoriích, do kterých byli přihlášení závodníci rozděleni dle věku, váhy a pochopitelně pohlaví. Pořadí v jednotlivých kategoriích bylo pak určováno dle wilksova koeficientu, takže i lehčí závodník s nižším absolutním výkonem mohl zvítězit nejen v celé kategorii, ale i v pořadí celkovém.

Tradičně bylo možné startovat v tzv. RAW kategoriích, tedy bez sportovního trikotu, který sice účinně brání zranění, ale také značně ovlivňuje výkonnost kladným směrem, což velmi zkresluje skutečnou závodníkovu výkonnost.

První skupinou, která soutěžní dopoledne zahájila, byla sloučená kategorie žen v dresu a RAW. V RAW, stejně jako loni, zvítězila Daniela Poláková, která vytlačila velmi pěkných 85 kg, o 10 kg více, jak o loňském ročníku.

V kategorii ženy v dresu Libuše Leiblová jasně dominovala a se 140 kg zvítězila nad reprezentantkou ČR IPF Ivou Drobnou (105kg) a dorostenkou Terezou Bečvaříkovou. Domácí Alena Krčmářová skončila v nabité kategorii na místě pátém (80kg).

V kategorii dorostenci a junioři bez dresu (RAW) do 80kg zvítězil poměrně jasně Tomáš Kocourek (147,5kg). V dresech pak dominoval domácí mistr republiky ČR IPF Marek Jelínek (170kg).

V kategorii dorostenci a junioři RAW nad 80kg se nejvíce dařilo Petrovi Tomanovi, který propnul paže s váhou i pro mnoho seniorů pouze vysněnou, a to se 175kg. Stříbro pak bral Josef Matějka (150kg), před mladoboleslavským Petrem Blažkem (157,5kg), kterému s přípravou pomáhá trenér silového trojboje a reprezentant ČR IPF Bohumil Blažek.

V dresech pak bylo pořadí následující: Jiří Prášek, velmi pěkných 200kg, Petr Toman, rovněž 200kg, ale závodník navážil o 20kg více, a třetí Tomáš Pilík (170kg).

V Masters kategoriích, v kategoriích nad 40 let (RAW), vybojoval poměrně snadno nejvyšší příčku Richard Kobr za 220kg.

V dresech „mastři“ nemohli konkurovat domácímu Jiřímu Krčmářovi (240kg).

V kategorii muži do 100 kg RAW bylo opět k vidění mnoho pěkných výkonů. Na třetím místě skončil znovu František Vincourek.

Domácí Roman Maršálek, promotér soutěže, zkusil rovněž své štěstí a vytlačil bez dresu 215kg. To ale nestačilo na nekorunovaného krále benchpressu bez dresu do sta kilogramů, Vladislava Havrlíka. Ten bez velkého úsilí vystřelil ke stropu váhu ještě o 2,5kg vyšší a zajistil si tak prvenství v kategorii.

V dresech kategorii dominoval zase Havrlík (242,5kg), před Viktorem Horákem (217,5kg), a Petrem Myšákem (207,5kg).

V nejočekávanějších kategoriích mužů nad 100kg, kde padají váhy nejvyšší, často nepochopitelné pro mnoho laiků i dlouholetých cvičenců, nenechal ve skupině borců bez dresu mistr světa Jiří Havrda nikoho na pochybách, že je jeden z nejsilnějších benčpresserů na světě. Padlo 250kg bez dresu!

S dresem nad 100kg se pak utkali v těžkém boji dva mistři světa – opět Havrda, a Jaromír Kratochvíl, loňský vítěz své kategorie a předloňský vítěz dokonce absolutní! Neskutečných 265kg v rukou Jaromíra ale nestačilo na Havrdových 300kg.

Závěrečnou třešničkou před předáváním cen pak bylo exhibiční vystoupení mistrů světa v kulturistice, mladoboleslavské Kateřiny Kyptové, a Petra Vaniše.