VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PTEJTE SE Miloše Petery, hejtmana Středočeského kraje

Hejtman Středočeského kraje bude na vaše dotazy odpovídat v redakci Boleslavského deníku ve středu 8. září v 15 hodin.

PTEJTE SE Miloše Petery, hejtmana Středočeského kraje

Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Tento rozhovor byl ukončen dne 8.9.2016
DOTAZ: Dobrý den ,v roce 2008 jsme koupili nemovitost v ulici dlouhá Dolní Bousov .Je tady katastrofálni silnice na kterou je vypracován projekt ,ale bohužel jako každý rok nejsou peníze a teď jsou prý přednější volby.Dům máme zničený od silnice,neboť když zaprší máme ho celý mokrý a od bahna ze silnice.Ostatnim sousedům praskají domy .Jedná se o úsek od náměstí po koleje ul.Dlouhá.Jezdí tu xxx traktorů a nakladnich automobilů denně a dost rychle.Pokud to nebude možné opravit jestli můžeme poprosit alespoň o zákaz nákladních automibilů a traktorů.Děkujeme za vyřízení a odpověď
ODPOVĚĎ:Oprava této silnice byla původně v plánu na letošní rok, ale nyní je bohužel vzhledem k nedostatku financí pod čarou. Je již vysoutěžen technický dozor, zhotovitel zatím ne. Čekáme, zda ještě letos dojde k posílení financí na opravy ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud jde o zákaz vjezdu nákladních automobilů, obec by na Vaši žádost měla iniciovat jednání patřičných organizací.
DOTAZ: Dobrý den
Jakou stranu upřednostníte, kdyby ČSSD s oběma dala většinu, zastupitelstvu? KSČM či ANO?
ODPOVĚĎ:Krajský výbor ČSSD vydal usnesení, ve kterém zhodnotil čtyřletou spolupráci s KSČM, konstatoval, že byla na dobré úrovni a pokud pro to budou podmínky, rádi bychom v ní pokračovali. Po volbách ale samozřejmě předpokládáme jednání se všemi stranami, které se dostanou do krajského zastupitelstva.
DOTAZ: Dobrý den,zajímá mě dopravní obslužnost a stav silnic na hranicích středočeského kraje s kraji ostatními.Mám totiž dojem,že vše se soustředí pragocentricky a na okrajové části kraje se doslova kašle.
ODPOVĚĎ:S vaším názorem nemohu souhlasit, opravy komunikací probíhají na celém území Středočeského kraje. Je třeba ale konstatovat, že zanedbanost komunikací je největší v okresech Praha - východ a Praha - západ, což vytváří dojem, že se do těchto oblastí více investuje. Z hlediska dopravní obslužnosti kraj za poslední tři roky nesnížil autobusovou ani železniční regionální dopravu, právě naopak. Nasmlouváváme více kilometrů regionální dopravy a máme dohody s hraničními kraji o spolupráci v dopravě přes jejich hranice.
DOTAZ: Pane hejtmane, je těsně před volbami. Myslíte si, že jste za poslední 4 roky dostáli svým předvolební slibům z minulé kampaně? Popřípadě bych prosila příklady toho, jak konkrétně jste sliby naplnili. Děkuji.
ODPOVĚĎ:V drtivé většině jsme volební program splnili. Z těch zásadních témat jde především o investice do zdravotnictví, investice do silničních komunikací, posílili jsme sociální služby výstavbou dvou domovů seniorů a přístavbou dalších tří. Zachovali jsme žákovské jízdné v autobusové dopravě, propláceli jsme zdravotnické poplatky a v neposlední řadě jsme pokračovali v grantových dotacích pro obce a města.
DOTAZ: Dobrý den, pane Hejtmane, můžete mi prosím sdělit, kdy dojde na výstavbu obchvatu obcí Boseň a Kněžmost? Po silnici III. třídy, která vede středem těchto obcí, se denně valí stovky, či spíše tisíce kamionů. Před několika lety se provádělo jakési měření či sčítání aut, bohužel zrovna v době, kdy byl v Mnichově Hradišti rekonstruován most na obchvatu města a kamióny proto jezdily jinudy. Provoz tu je opravdu značný, obchvat je velmi potřebný. Kdy se dočkáme?
ODPOVĚĎ:Tento obchvat byl v plánu investic evropských dotací. V rámci dotační politiky EU došlo k vyřazení silnic III. tříd z dotací v období 2014 - 2020. Kraj nyní hledá finanční prostředky z národních zdrojů na možnost financování tohoto obchvatu. Více informací budeme mít v příštím roce.
DOTAZ: Vážený pane Petero. Chtěla bych vědět, co chcete v dalším 4 letech na hejtmanství jako jeho hejtman dokázat?
ODPOVĚĎ:V případě úspěchu ve volbách a zvolení hejtmanem bych chtěl dokončit rozdělané projekty, ať už se jedná o vybudování veřejných přístavišť na Labi, zřízení národního parku Křivoklátsko, či vybudování obchvatu kolem Staré Boleslavi a Lysé nad Labem. Jako prioritu pro další období vidím dokončení generelu rozvoje nemocnic zřizovaných Středočeským krajem, zajištění finančních prostředků pro bezplatnou dopravu v autobusech a na železnici pro důchodce nad 70 let a děti do 10 let. Chtěl bych se také zasadit o přípravu a realizaci silnice 511 (propojka mezi D1 a D11) a výstavbu dálnice D3. jako nutnost vidím přípravu a započetí stavby železniční Svijanské spojky, která spojí Prahu s Mladou Boleslaví. I nadále chci klást důraz na bezpečnost obyvatel Středočeského kraje, starat se o jejich kulturní a volnočasové vyžití.
DOTAZ: Pane hejtmane, jak to vypadá se stavbou rozšíření třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi a kdo ji zaplatí? Kdo vlastně bude správcem této komunikace - město nebo kraj?
ODPOVĚĎ:V současné době probíhají přípravné a projekční práce, které hradí magistrát Mladé Boleslavi. Investorem vlastní stavby bude Středočeský kraj, který následně rozhodne o způsobu údržby a provozu této komunikace.
DOTAZ: Zajímalo by mě, zda byste pro další volební období v kraji upřednostnil širokou koalici politických stran, nebo hodláte i nadále při případném úspěchu vaší strany a při solidním výsledku KSČM pokračovat v této úzké koalici při správě Středočeského kraje?
ODPOVĚĎ:Již jsem odpověděl. Spíše preferuji spolupráci menšího počtu subjektů tak, aby ale pochopitelně byla zachována jejich většina v zastupitelstvu.
DOTAZ: Pražáci nám mimopražským zkomplikovali parkování v Praze. Když pojedu k Vám na úřad, co mě čeká? Bude nějaká možnost zaparkovat blízko Vaší budovy na Praze 5?
ODPOVĚĎ:Ano. Pro návštěvníky našeho úřadu jsme získali deset parkovacích míst. Pokud si vyzvedne na vrátnici parkovací lístek, parkování je na dobu jedné hodiny zdarma.
DOTAZ: Kdy už bude konečně otevřela rozhledna nedaleko Kněžmosta - Čížovka ? děkuji
ODPOVĚĎ:Před dvěma týdny jsme otevřeli areál Vrchbělá a na podzim by měla být otevřena i rozhledna Čížovka.
DOTAZ: Dobrý den,
jak jste spokojen s výkony a výsledky fotbalistů Nymburka?
ODPOVĚĎ:V současné době ano. Nyní je ve fotbalovém klubu euforie a kdybych hovořil s nadsázkou, tak už tam myslí na druhou národní fotbalovou ligu.
DOTAZ: Dobrý den, pane hejtmane, chtěl bych se zeptat na areál ve Vrchbělé. Byli jsme tam s rodinou, in-line dráhy jsou pěkné jen mi přišly hodně náročné, dětské hřiště se povedlo, ocenili jsme i restauraci, ale přijde mi, že na tak velký areál je tam toho málo. Počítáte s nějakým dalším rozvojem - tenisové kurty, hřiště na míčové sporty atd.?
ODPOVĚĎ:Budeme chtít nejdříve vyhodnotit, jaká je návštěvnost, jakou cílovou skupinu areál láká a podle toho se rozhodneme o případném budování další infrastruktury.
DOTAZ: Dobrý den. Když se otvírací Severovýchodní tangenta, mluvilo se i o rozšíření třídy V. Klimenta. Jak to vypadá?
ODPOVĚĎ:Už jsem odpověděl.
DOTAZ: Vážený pane,všude se teď dělají modré pruhy,aby tam cizí nemohli parkovat a poškodit hlavně ty občany,kteří jezdí auty do práce i občany,kteří si to musí zaplatit.Modré pruhy jsou podle mně modré,že to hlavně chce ODS.Je to taková daň,kterou platíme z daní nás všech.
ODPOVĚĎ:Pokud hovoříte o parkování v některých pražských částech, pak chápu jednání magistrátu. Vidím ale problém v tom, že se nejdříve měla vybudovat parkovací infrastruktura v okrajových částech Prahy a na území Středočeského kraje (tzv. parkoviště P + R) a teprve potom se měly zřizovat další modré zóny.
DOTAZ: Dobrý den. Opakovaně jste zmínil, že kraj pracuje na propojení veřejné hromadné dopravy s Prahou. Kdy se dočkáme na Mladoboleslavsku?
ODPOVĚĎ:V první polovině roku 2017.
DOTAZ: Dobrý den, pane hejtmane, budou se ve Středočeském kraji stavět nějaké nové přehrady? Na Moravě už je vláda plánuje...
ODPOVĚĎ:Na území Středočeského kraje se přehrady jako takové stavět nebudou. Uvažuje se pouze o vybudování dvou velkých nádrží v okrese Rakovník. Tyto nádrže by měly sloužit k udržení vody v krajině.
DOTAZ: Omlouvám se, odeslal jsem nechtěně před dopsáním... Takže můj dotaz zní: Dočetl jsem se, že do leteckého muzea mají dostat bývalý vládní letoun prezidenta Havla. Nevíte, kdy to asi tak bude? A jak jste s fungováním muzea a úrovní expozice spokojen?
ODPOVĚĎ:Je pravda, že do Muzea Metoděje Vlacha má přijít vládní letoun TU 144. Byl bych rád, kdyby se podařilo projekt realizovat v příštím roce. Nyní hledáme zdroje na jeho přesun. Projekt muzea se vydařil a s jeho činností jsem velmi spokojen.
DOTAZ: Dobrý den, pane hejtmane, slyšela jsem, že se připravuje nějaké omezení pro kamiony, jejichž řidiči se vyhýbají placení mýtného a raději využívají k tranzitní přepravě silnice II. a III. tříd. Silnice nejsou na takový objem přepravy stavěné. Jak obce mohou této tranzitní přepravě zabránit? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Toto je velmi složitý problém. Kraj žádal ministerstvo dopravy o zpoplatnění kamiónů na silnicích II. a II. tříd. Vzhledem k tomu, že bylo rozhodnuto ministerstvem dopravy o prodloužení smlouvy s firmou Kapsch o tři roky, bude tento problém pokračovat.Ve výjimečných případech je možno žádat silniční správní orgán o omezení kamionové dopravy v určitém úseku komunikace.
DOTAZ: Pane hejtmane, dobrý den, hodně se nyní mluví o spolupráci s Čínou, je to pro Středočeský kraj taková výhra?
ODPOVĚĎ:Středočeský kraj hledá možnosti spolupráce s různými regiony na úseku ekonomickém nebo i v rámci turistického ruchu. Jednou z těchto destinací je i Čína. Ve vztahu k Číně nám jde hlavně o rozšíření turistického ruchu, proto od poloviny srpna létá pravidelná linka Praha - Chen-du. Dalším úspěšným počinem je páteční návštěva generálního ředitele firmy Changchong, v jehož delegaci by měli být další konkrétní investoři do průmyslové zóny v Nymburce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení