V 11 hodin dorazí sám mocnář František Josef I. i s krásnou Sissi. Připravena je dobová, krmě, vojenské ležení, lazaret historického klubu Červeného kříže a také přehlídka vojenských uniforem z let 1848-1916. Vojáci, jež budou dnes k vidění, pocházejí z různých klubů nadšenců vojenské historie. My jsme si povídali s jedním z nich – Liborem Ouzký, který je zakladatelem Klubu přátel vojenské historie Pardubicko.

Prozradíte nač se mohou dnešní návštěvníci na Stránově těšit? Velíte zdejším plukům?
Spíž než velitel zúčastněných klubů či jednotek, jsem jejich koordinátorem. Na této akci bude zastoupena ,,domácí “ jednotka 10.zeměbraneckého pluku z Mladé Boleslavi, dále 42.pěšího pluku z Terezína, 2.zeměbraneckého pluku z Benešova, Klubu historie červeného kříže z Lán, Dámský historicko společenský klub ze Železnice, náš Klub přátel vojenské historie Pardubicko.

Jak se na podobné akce
připravujete? Je to náročné?
V případě Stránova jsme chtěli klást důraz na rozmanitost uniforem. Dohodli jsme se, že návštěvníkům ukážeme co největší škálu jednotlivých vojenských obleků, zachycující éru vlády císaře. Osobně si myslím, že návštěvníci nebudou zklamáni… neuvidí sice bitevní ukázky, ale místno toho budou moci pod ruku nahlížet polnímu krejčímu, který na přání ušije dětem vojenskou čepici přesně na míru.

Budete jednotlivé uniformy
divákům popisovat?
Samozřejmě, každou část ústroje okomentujeme, aby se i diváci něčemu novému přiučili a pochopili, že není uniforma, jako uniforma… A že ke každé patří určitá výzbroj a všechno má svá pravidla.

Součástí ležení je prý i polní kuchyně, je to pravda?
Polní kuchyně nesmí chybět a nabídne vynikající guláš nejen vojákům, ale i návštěvníkům. Kromě toho zde rozbije svůj lazaret historický klub Červeného kříže, který představí prastaré lékařské nástroje a seznámí přítomné i s neduhy mocnářské doby a možnostmi jejich léčení. Na veškeré dění na zámku bude dohlížet c. a k. četník, který v případě nějakých nepředvídaných problémů rázně zakročí.

Kolik členů vlastně čítá váš klub vojenské historie?
Klub přátel vojenské historie Pardubicka představuje dle stěžejních období dvě historické jednotky - a to 21.pěší pluk z období prusko-rakouské války 1866 a 98. pěší pluk z období 1908-1918. K tomu je nutno říci, že k výše uvedeným jednotkám patří i brigádní baterie či doprovodné zbraně /moždíř,minomet,kulomet…/. Nechybí samozřejmě dámy v dobových kostýmech, které se sice nemohou účastnit bojových ukázek, ale patří ke koloritu té či oné doby.

K údržbě uniforem i zbraní určitě potřebujete dobré zázemí. Strhli jste do klubu i členy rodiny?
To se musíte optat našich manželek, jaké máme zázemí. Řekl bych, že dobré, protože většina z našich žen jsou členky klubu. Také díky nim, máme v pořádku všechny naše „rekvizity“, které s sebouvozíme v našem klubovém autě, a bez nichž nelze, jak se říká „v poli“ vůbec fungovat. Na výstroj máme ,,výstrojního náčelníka“ a také krejčího, kteří dbají o to, aby mužstvo bylo ustrojeno dle tehdejších předpisů a tomu také odpovídala výzbroj…

Podílí se členové vašeho klubu i na historickém bádání?
Ano, každý samozřejmě v různé míře. Někdo pátrá po působení svých příbuzných během 1. světové války, jiný sbírá dobové pohlednice, osobní deníky. Ti, kteří se historii věnují nejaktivněji vydávají brožury či knihy o činnosti 98. pěšího pluku před a během ,,velké války“. Kromě této činnosti se podílí členové klubu i na filmových dokumentech.