VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Putování Boleslaví. Ulice Štyrsova

Mladá Boleslav/ Toulky s Bedřiškou Jonášovou boleslavskými ulicemi pokračují krátkou Štyrsovou ulicí.

20.10.2008 1
SDÍLEJ:

Štyrsova ulice dnes.Foto: Zbyněk Jonáš

Psal se rok 1518, když se vrátil do Mladé Boleslavi z Norimberka Mikuláš Klaudyán a zařídil si v domku na Karmeli č. p. 77 bratrskou tiskárnu. Pomáhal mu Jiřík Štyrsa a po Klaudyánově smrti v r. 1521 se tiskárny ujal a pokračoval v práci. V tiskárně se tiskly knihy hlavně pro potřeby jednoty bratrské, pro propagaci jejich myšlenek. Byla to díla hlavně náboženského charakteru, jejichž autorem byl z největší části tehdejší biskup jednoty Lukáš Pražský. Knížka modliteb kněžských vznikla pravděpodobně ještě za Klaudyánova života, ale Zprávy kněžské už byly vytištěny Štyrsou 11. listopadu 1527. Jan Blahoslav napsal o Štyrsovi, že to byl muž výtečného nadání a přebohaté básnické žíly, jak dosvědčují jeho písně mistrovsky složené.

Jiřík Štyrsa tiskl nejprve svým vlastním nákladem, ale později, když tiskárna příliš nevynášela, nákladem jednoty. Nakonec se zadlužil a byl nucen se r. 1523 přestěhovat i s tiskárnou z Karmele na podolecké předměstí do svého domu. Když se jeho finanční poměry zlepšily, vrátil se r. 1525 opět na Karmel a ještě téhož roku tam vytiskl Nový zákon. Štyrsa pokračoval v tradici výborné úrovně mladoboleslavských tisků, velmi dbal na úpravu knih a měl i sám literární nadání. Devět jeho písní bylo přijato i do bratrského Šamotulského kancionálu. Měl velký cit pro český jazyk. Věnoval dostatek místa úvodním zdobným iniciálám a jeho tisky měly obvykle jeho značku, která se v různých knihách lišila, ale vždy do ní byly zakomponovány jeho iniciály GS, nebo jen G (Georgius).

Protože bratří vyznávali názor, že každému má být víra zprostředkovávána v jeho národním, a tedy srozumitelném, jazyce, vydal Štyrsa r. 1531 pro lanškrounské a fulnecké příznivce jednoty zpěvník v němčině. Ve Štyrsových tiscích je naše město uváděno nejprve jako Boleslav Mladý nad Jizerou, později na Podolci. V r. 1531 vytiskl kancionál, a to byl jeho poslední tisk.

Z boleslavské tiskárny se bohužel mnoho tisků nezachovalo. Štyrsa s tiskařstvím skončil v r. 1534, kdy také prodal dům na Karmeli a bratrská tiskárna zanikla. Byl už nemocný a r. 1536 zemřel. Zůstala po něm manželka Anna, která se po jeho smrti provdala za mlynáře Botu, a tři dcery - Anna, Alžběta a Jana.

Bedřiška Jonášová

20.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Měření kvality ovzduší. Ilustrační foto.

Nová stanice bude měřit kvalitu ovzduší v nejvíc zamořených oblastech

Mladoboleslavští policisté pátrají po dvaadvacetileté ženě.

Pohřešovaná žena byla naposledy viděna v Boleslavi

Boleslavský deník hledá fotografy

Mladá Boleslav - Není vám cizí fotoaparát? Rádi fotíte vše, co se kolem vás děje? Pak byste právě vy mohli být našimi spolupracovníky.

Na Mladoboleslavsku utekl vězeň. Nebezpečný není

Boleslavsko - Policie pátrá po třicetiletém Martinu Pálovi, který ve středu odešel z nestřeženého pracoviště. Podle policie není muž nebezpečný, přesto by se ho lidé neměli sami pokoušet zadržet.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Kam za letní zábavou?

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení