Koncert I. etapy Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles se uskuteční v mladoboleslavské aule Gymnázia Dr. Pekaře ve středu 15. dubna od 19 hodin.


MLADOBOLESLAVSKÝ KOMORNÍ ORCHESTR

V roce 1964 založil Josef Novák Komorní orchestr LŠU s myšlenkou pěstovat klasickou i soudobou komorní hudbu a zároveň dát příležitost k sólovému vystoupení vynikajícím žákům školy a také začínajícím i již renomovaným umělcům. V jeho osobě dirigenta se spojily prvky českého muzikantství, pedagogická odbornost a velké zkušenosti primária Mladoboleslavského kvarteta.


Orchestr se pod jeho vedením stal pětinásobným vítězem Ústředního kola celostátní soutěže lidových škol umění, získal l. cenu a mimořádné uznání poroty včetně zlaté medaile belgického ministerstva kultury na Mezinárodním soutěžním festivalu v Belgii. Pravidelně byl zván na národní festivaly neprofesionálních komorních a symfonických těles (NKST). Koncertoval s úspěchem na světových hudebních festivalech ve Sv. Mořici, Aberdeenu, Londýně, Neerpeltu, Opole, Friedrichshafenu, vystupoval v Řecku a na Krétě. Zahrát si pod taktovkou legendárního Leopolda Stokowského, Waltera Süskinda nebo Zdeňka Košlera byl pro členy orchestru nezapomenutelný zážitek.


V roce 1989 byl Komorní orchestr LŠU přejmenován na Mladoboleslavský komorní orchestr. Za dobu své činnosti provedl orchestr přes 90 barokních, klasických, romantických i současných skladeb. Uskutečnil téměř 300 vystoupení při významných událostech a výročích, výchovných koncertech pro mládež a řadu koncertů pro kruhy přátel hudby.


Pokračovatelem pedagogické a dirigentské práce se v roce 2004 stal syn Josefa Nováka, Jiří Novák. Orchestr se pod jeho uměleckým vedením zaměřil na rozšíření své koncertní činnosti. V Mladé Boleslavi pravidelně organizuje koncerty Národního festivalu ANKST a vystupuje v rámci mimořádných projektů jako Stabat Mater 2007 a Brahms 2008. Opakovaně se orchestr účastní Hudebních slavností Vysočiny v Humpolci nebo koncertů Smetanovy Jabkenice. Každoročně se účastní dobročinných vystoupení pro občanské sdružení Kostel Sýčina, nadaci Nová šance. Tradiční je také společné koncertování s pěveckými sbory Boleslav a Jiřičky. Podstatným způsobem rozšířil MKO i činnost mezinárodní. Dva členové MKO cestovali do Japonska na festival Nagoya 2005 pořádaný Světovou federací amatérských orchestrů (WFAO) a vyvrcholením koncertní činnosti v témže roce byla účast členů MKO na Evropském setkání amatérských hudebních těles v německém Chemnitzu.


Velmi podnětná je také spolupráce s profesionálními umělci (Ondřej Kukal, Zbyněk Műller, Miroslav Sekera, Jitka Nováková, Magdalena Bělohlávková, Eduard Šístek), kteří hru souboru obohacují svou zkušeností, hudebním rozhledem, virtuozitou a dokonalou profesionalitou. Poznatky čerpané z osobního kontaktu s těmito umělci jsou pro členy souboru nenahraditelné.

KOMORNÍ ORCHESTR UNIVERZITY HRADEC KRÁLOVÉ

Komorní orchestr Univerzity Hradec Králové vznikl v r. 2004 při Hudební katedře UHK z podnětu Mgr. Jaromíra Křováčka. Sdružuje mladé lidi, kteří se chtějí aktivně věnovat komorní muzice. Základem orchestru jsou vybraní studenti UHK doplněni o bývalé členy orchestru Primavera a další mladé hudebníky, studenty konzervatoří či AMU. Věkové rozpětí je od 18 do 28 let. Orchestr pořádá samostatné koncerty pro UHK i pro širokou veřejnost.

Spolupracuje s dalšími tělesy a sólisty a význačnými osobnostmi ( Jiří Stivín, Bohuslav Matoušek, Pavel Plašil, Cécile Boiffin, Ondřej Kukal, Stella Maris, pěvecký sbor UHK, Jan Budař… ). Účastní se festivalů komorní hudby a soutěží. Pravidelně vystupuje v sále FHK, pořádá koncerty pro mládež v Hradci Králové i ve městech kraje.


Orchestr také vystupoval v zahraničí a to ve Francii a Švýcarsku v září roku 2005. Účinkoval v Jargeau, městečku na Loiře, v Bordeaux, Saint Macaire a St. Foy a to nejen na samostatných koncertech, ale také společně s pěveckým sborem Euridice z Bordeaux a kvartetem profesionálních sólistů v Haydnově Stabat Mater. V prosinci roku 2007 odjel opět do Francie na koncerty do Paříže, Bordeaux a do Pyrenejí společně se Smíšeným sborem UHK. Členové orchestru významnou měrou přispěli k absolutnímu prvenství Orchestru Primavera na mezinárodní soutěži Summa Cum Laude ve Vídni v červenci 2008.

BENDŮV KOMORNÍ ORCHESTR

Bendův komorní orchestr je neprofesionální hudební těleso, které se zabývá studiem a interpretací historické hudby 17. až 19. století, se zvláštním přihlédnutím k hudbě českých mistrů. Tato forma hudební činnosti v odborném rozsahu, který si BKO vytyčil a v současnosti i uskutečňuje, je ojedinělá a byla vždy vysoce hodnocena u nás i v zahraničí. Ke své činnosti Bendův komorní orchestr využívá bohatého a ojedinělého hudebního archivu, který za svého života shromáždil zakladatel orchestru Dr. Zdeněk Vodák (1928 – 1993).


Za dobu své existence uvedl Bendův komorní orchestr na koncertních podiích více než 400 skladeb českých i zahraničních hudebních skladatelů 17. až 19. století, z nichž většina měla své novodobé provedení. Pro Československý rozhlas BKO natočil přes 100 skladeb barokní a klasické hudby a pro hudební nakladatelství PANTON nahrál 2 CD nosiče s hudbou českých autorů 18. století – „České vánoční árie a pastorelly“ (1991) a „Árie pro soprán“ Josefa Myslivečka (1992) se sólistkou Zdenou Kloubovou. V roce 2005 vydal BKO své další CD „Vánoce s hudbou starých mistrů“. V roce 2006, u příležitosti padesátého výročí svého založení, orchestr natočil a vydal jubilejní CD nazvané „Klenoty české hudby“. Prozatím své poslední, páté CD natočil a vydal Bendův komorní orchestr v roce 2008 s názvem „České cembalové koncerty“ se sólistou prof. Rudolfem Zelenkou. Křest tohoto alba proběhl při Vánočním koncertě BKO 26.12.2008 v Ústí nad Labem.


V posledních letech orchestr uskutečnil na čtyři desítky samostatných koncertů a na pozvání organizátorů se zúčastnil několika mezinárodních festivalů v zahraničí i u nás: Hvarské kulturní léto 2004, v roce 2006 vystupoval na evropském setkání neprofesionálních orchestrů v Chemnitz (NSR), na Mezinárodním festivalu MOZ-ARTissimo Madrid ve společnosti profesionálních hudebních těles a koncertoval v pražské Ledeburské zahradě v rámci festivalu Prague Horn. V roce 2007 se BKO podílel na Mezinárodním projektu Stabat Mater (ČR, NSR), v roce 2008 se orchestr účastnil Mezinárodního projektu Brahms (ČR, NSR) a účinkoval na Mezinárodním festivalu CHAMBERart v Madridu. V květnu 2009 se orchestr zúčastní Mezinárodního festivalu neprofesionálních orchestrů v holandském v Hoogeveenu a Dalfsen, který pořádá Evropská asociace neprofesionálních orchestrů a zároveň také vystoupí na samostatném koncertě v německém Hagenu (SRN).