VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boleslavský archeolog pokřtí knihu plnou záhad

Mladá Boleslav - Jiří Waldhauser bude křtít dnes na hradě

24.6.2009
SDÍLEJ:

Část obálky knihy Jiřího Waldhausera.Foto: archiv

Další kniha uznávaného archeologa Jiřího Waldhausera je zaměřena na výsledky archeologického bádání na území Mladé Boleslavi. Z poutavého vyprávění autora, který se nejstarším dějinám města věnuje již několik desítek let, se čtenáři dozví řadu zcela neznámých a dosud nepublikovaných informací.

Křest nové Waldhauserovy knihy Archeologická tajemství se uskuteční už dnes od 18 hodin na mladoboleslavském hradě.

Autor čtenářům předkládá mnoho významných a pozoruhodných nálezů vztahujících se ke konkrétním městským lokalitám, vypráví o tom, kde všude v Mladé Boleslavi a blízkém okolí můžeme narazit na stopy pravěkého a středověkého osídlení, podává zasvěcená svědectví, co například ukrývají sklepní prostory mladoboleslavského hradu, měšťanských domů na náměstí či koryta řek Jizery a Klenice nebo kde byl zakopán bronzový poklad. Atraktivní publikace nabízí přes padesát archeologických zastavení a přidává třináct tipů na archeologické výlety po okolí města, které doplňuje bohatý obrazový materiál a přehledné mapky.

Archeologií Mladé Boleslavi se zabýváte řadu let, jak a proč k tomu vlastně došlo?
Lapidárně řečeno kvůli tomu, že v kouzelné krajince Pojizeří žili minimálně 300 let moji předkové a tento fakt hnal moje buldočí úsilí se o ní prostřednictvím archeologických pramenů dozvědět co nejvíce, dále to potom předat kolegům archeologům i občanům. Za těch 44 let mojí archeologické práce v terénu i v mladoboleslavském muzeu, zpočátku amatérsky, od roku 1994 profesionálně, jsem leccos archeologického z lůna matičky země vyjmul, ať již doslova desetitisíce archeologických nálezů nebo stovky nových lokalit. A taky se podařilo zaevidovat, zmapovat a popsat okolo 130 nemovitých archeologických památek na území mladoboleslavského okresu, těch, které se jeví nad povrchem země (hradiště, mohylová pohřebiště /jsou zaměřena satelitem/, vojenské tábory, kultovní místa, jeskyně atd.). V budoucnosti čekám jejich zpřístupnění v podobě naučných stezek, archeologických parků a zážitkových míst. Na trase na hradiště Švédské šance nad Boleslaví, k okolním mohylovým pohřebištím a k pramenu Boží voda s nálezy zlata a bronzových seker se již pracuje.

Odkrývání městského podzemí a provádění archeologického výzkumu je, oproti nezastavěné krajině, náročnější. V čem nejvíce?
Je to asi jako rozdíl mezi uvařenou polévkou ze sáčku a rybí polévkou halászlé. Ve městě Mladé Boleslavi se častěji vršily stavby a odpadky na sobě po celých dlouhých zhruba tří tisíc let, takže výzkum končíval třeba ve skoro šestimetrové hloubce za stálého dokumentování a pečlivého vyjímání nálezů. Až se divím, že jsem kvůli nějakému spadlému bludnému kamenu při vykopávce neuhynul. Rekord mám v pádu do hloubky 3,5 m v prostoru mezi zdí kostela a hroby. Kotrmelce zachránily…


Pracujete v týmu či zásadní výzkum realizujete pouze vy osobně?

Paradoxem zůstává, že ačkoli bych nejraději pracoval v týmu archeologů a přírodovědců, putýnka, zda na pozici šéfa nebo posledního pomocného archeologa, v terénním archeologickém výzkumu Mladoboleslavska (nejenom) mně, (ale i středočeským muzejním kolegům) osud v podobě nedávných administrativních opatření Krajského úřadu přiřkl úlohu v podobě děvečky pro všechno: to znamená přijet na výkop základů rodinného domku, potřebné si oškrabat, osobně vykopat, nakreslit, zfotit, zaevidovat nálezy, umýt je, napsat nálezovou zprávu a sdělení do odborného tisku. Poslední tři roky mohou regulérní archeologické výzkumy v Mladé Boleslavi provádět pouze archeologické instituce z Prahy.

Existuje nález, z něhož máte největší radost?
Asi to je renesanční talíř s výjevem poloviny ptáka hrdličky. Druhá polovička se nezachovala, ale přesto šlo druh ptáka, který krmí mladé vlastními vyvrženými sousty, věrohodně určit. Vlastně to je důkaz, že v 16. století se muselo v městě slýchávat cukrujú, cukrujú, cukrujú… Obrovské imprese mám z ca 700 let starého stříbrného „kotoučku se spínací jehlicí“ ze středověkého hradu Rácova mezi Podolcem a Čejetičkami; věc se tam dostala z biblického Jeruzaléma či okolí.

Co vás vlastně vedlo k sepsání této publikace?
Nepsaná povinnost, svatá jako posvátná indická kráva, že každý archeolog by o svých vykopávkách a nálezech měl publikovat nejenom v odborném tisku, ale i prezentovat výsledky a nálezy v knížkách určeným občanům, především těm, co mají archeologii jako hobby nebo těm, co chtějí vědět o tom, co je pod povrchem města, kudy dennodenně chodí. Pod 161 místy Mladé Boleslavi se dodnes něco našlo, archeologické nálezy od konce dob ledových přes epochu kamene, bronzu, železa, Kelty, Germány a středověké až novověké předměty našich přímých předků. Ta doba dělá dohromady okolo 10 000 let.


24.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Kolomuty žily nohejbalem
9

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Na Mohelce se objevilo Čapí hnízdo

Mohelnice nad Jizerou /FOTOGALERIE/ – Sedmnáctá Mohelnická neckyáda se vydařila. Dvě stovky diváků podél potoka Mohelka v centru obce sledovaly netradiční plavidla. Těm vévodilo plavidlo Čapí hnízdo, které prostřednictvím Bohouše Šorejse představovalo bývalého ministra financí Andreje Babiše.

Na Krásné louce závodili chrti

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ – Uplynulou sobotu bylo na dostihové dráze na Krásné louce v Mladé Boleslavi pořádně rušno. Konaly se zde chrtí dostihy XI. FRIENDLY CUP, tradiční dostih pro whippety na váhu.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení