VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kochánecký unikát: Špalek založil 
v bývalé škole tak trochu jiné bytové divadlo

Kochánky - Obec Kochánky se pyšní jedním unikátem – se svými hrami se sem pravidelně vrací oblíbený Divadelní spolek Kašpar, který má stálou scénu v prařské Celetné ulici. Místní jeho hry opakovaně vyprodávají

12.11.2016
SDÍLEJ:

Herec a režisér Jakub Špalek.Foto: Deník/Dimír Šťastný

Bývalá kochánecká škola svítí do noci a branou do zahrady vcházejí desítky diváků. Řidič pouze projíždějící obcí by nejspíš váhal, co se v nasvíceném objektu děje, místní však mají jasno. Divadelní režisér a ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek se svou ženou, herečkou Evou Elsnerovou, tu pořádají další z komorních divadelních představení. A hraje se přímo u nich doma.
 

Jak dlouhá je tradice kocháneckého divadla? Jak dlouho už zde mají Kašpaři svou občasnou scénu?
Divadlo v Kochánkách zahájilo provoz ten samý měsíc a rok jako Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka, byl to ten samý měsíc a rok, kdy jsem se podruhé oženil, a bylo to těsně předtím, než se narodil můj syn, kterému jsou nyní tři roky. Kochánecké divadlo je tak ve třetím roce své existence.

Jak se tato nyní již tradice v obci se čtyřmi sty obyvateli rozjížděla?
Původně jsme neměli vůbec představu, že by to bylo něco jiného než jednorázová akce. To mělo zdejší divadlo s tím bytovým společné – to měla být také jednorázová záležitost. V Divadle v Celetné ale pořádáme festival Loutky v Celetné a na léto máme k dispozici opravdu dobré české soubory. Když už jsme je měli v Praze, dva z nich jsme pozvali na odpoledne ještě k nám do Kochánek. Tenkrát jsem dal dohromady jednoduchou elevaci, zapojil pár světel, dal dohromady nějaký bar, modlil se, aby stačil jediný záchod a spustil to. Vstupenky se prodávaly ve zdejším krámku. To, co rozhodlo o pokračování zdejšího divadla, bylo to, že diváci to první představení beznadějně vyprodali. Když jsme akci nesměle zopakovali po měsíci, znovu bylo vyprodáno. Zjistili jsme, že místní fascinuje to, že daná představení neprodáváme nikam dál, třeba do Benátek nebo Předměřic, ale že se jedná o ryze kocháneckou akci. A tak jsme po roce opatrně nasadili první věc pro dospělé.

O co šlo?
Byla to Růže pro Algernon. Jak jinak (nejúspěšnější inscenace v historii DS Kašpar s Janem Potměšilem v hlavní roli, pozn. red.). Teď už víme, že Kochánky unesou i tři reprízy jednoho titulu. Kapacitu sálu máme nějakých padesát lidí.

Divadlo se zde hraje teprve v posledních letech. Jako zkušebnu jste tuto bývalou školu využívali už od té doby, co zde žijete?
Pro Celetnou slouží tento objekt jako příležitostná zkušebna a hlavně sklad. Je to vlastně nutnost. Občas se nám v Celetné totiž stává, že je potřeba zkoušet a kvůli velké obsazenosti není kdy. Zároveň tam nejsou kapacity na uskladnění všech rekvizit, kostýmů a dekorací. Když jsem před lety najednou neměl kde bydlet, přestěhoval jsem se i s rodinou sem a bydlím tu dodnes. Jsem sám sobě skladníkem a ředitelem (smích).

Jakou máte frekvenci představení?
Devadesát procent zdejších diváků navštíví všechna čtyři představení, která sem přivezeme. To je podle mě maximum, které je běžný divák schopen zvládnout. Vždyť kdo z nás chodí čtyřikrát ročně do divadla? Kdyby to bylo víc, patrně by se z kocháneckých diváků stali za pár let ti nejpoučenější diváci v Čechách. Čtyři tituly jsou maximem i pro náš soubor, protože víc inscenací ročně nejsme schopni nazkoušet. A proč sem vozit cizí soubory, že?

Jaké kusy sem v dohledné době chystáte a co se hrálo dnes?
Dnes jsme sem přivezli amerického autora Ivese a současného Rusa Vyrypajeva a je plno, což důkazem kulturnosti zdejšího publika. Chystáme se na autorskou inscenaci Dopisy, což je inscenace vycházející z milostné korespondence českých spisovatelů 20. století. To připravujeme na duben. V červnu tu uvedeme naprostou bombu a novinku, která se bude hrát na zahradě a v oknech této budovy a diváci ji budou sledovat ze zahrady. Půjde o úplně poslední reprízu našeho Romea a Julie.

To, co tady tvoříte, je velká práce navíc. Vrací se vám ten vklad?
Zrovna dneska jsem přemýšlel, zda to vlastně máme zapotřebí. Je to hrozně práce nachystat to všechno. Ten zájem místních a jejich rozzářené obličeje, když vám na odchodu děkují, to je tak slastný pocit. Hrozně si vážím, jak to tady místní vzali za své. Vždyť chlapi by si mohli doma pustit fotbal a otevřít pivo… Ten zájem mě dojímá.

V pátek bylo opět plno!

Zdá se, že divadlo pro vás není jen práce, že jím upřímně žijete a milujete ho, když si neváháte pozvat k sobě domů šedesát lidí…
Patrně (smích).

Zajímal by mě běžný provoz tohoto domu. Smím se zeptat, jak často tu trávíte čas pouze s rodinou?
Díky tomu, že frekvence uvádění našich nových titulů, oprašování těch nepravidelných, dělání sezónních a dalších věcí je tak velká, mám indiánské jméno Ten, který přenáší, protože stále něco vozím v autě a stěhuji v krabicích od banánů. V poslední době se tu zkoušel třeba Othello nebo Osiřelý západ, ale je to nárazové. Ten provoz vychází z aktuálních potřeb souboru.

Jak vnímá tu otevřenost vašeho domova váš syn?
Synovi jsou teprve tři roky, takže v tom má trochu hokej. Když mi ale dnes pomáhal připravovat praktikábly – říká jim ohrádky – a začal pak něco stavět z kostek, poznamenal, že mi pomáhá stavět jeviště. Myslím, že dětství v takhle velkém domě je k nezaplacení. Rozhodně na tom nebude nic nešťastného. Tady je povoleno i mlátit míčem do zdi nebo se prohrabávat skladem rekvizit. Divadlo tu děláme jen desetkrát do roka, zbylých 350 dní je to tu vyklizené a tam, kde se hraje dnes divadlo, si chodíme zahrát fotbal.

Na závěr bych se zeptal ještě na plány do budoucna. Jednak v Kochánkách a jednak v Kašparu.
Aktuálně jsme uvedli dvě věci od již zmíněného Vyrypajeva, do kterého jsem se úplně zamiloval, takže od něj zkoušíme další dvě hry. Vedle toho chystám uctivý remake Jonáše a Tingltanglu, na který se strašně těším. Chci tu inscenaci v maximální míře udělat tak, jak se hrála kdysi. Dělám to kvůli sobě, kvůli své mamince, kvůli deskám, které mám naposlouchané… Už jsme se kvůli tomu dvakrát setkali s Jiřím Suchým a bylo to neuvěřitelné. V Kašparu uvažujeme také o uvedení Klabzubovy jedenáctky, do které bychom obsadili naše syny, protože jich v souboru máme jedenáct. Uvidíme, jak se to vyvine. A jako zcela jednoznačné vidím založení kocháneckého amatérského divadelního souboru. Myslím, že jednoho dne zjistím, že už zkoušíme Krakonoše a lyžníky…


Jakub Špalek

Divadelní režisér, herec 
a producent, jeden ze zakladatelů Divadelního spolku Kašpar, bratr herečky Petry Špalkové. Od roku 1994 je ředitelem Divadla v Celetné, dvě desetiletí je obyvatelem Kochánek u Benátek nad Jizerou.


Autor: Martin Weiss

12.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městská knihovna Mladá Boleslav se ve středu odpoledne proměnila na malé bojiště.
12

OBRAZEM: Knihovna se přeměnila na malou pevnost

Lukáš Magera prodloužil smlouvu v Mladé Boleslavi do konce června 2019.

Lukáš Magera prodloužil smlouvu

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Kde a za kolik zaparkujete ve středočeských městech

Boleslavsko /INFOGRAFIKA/ - Ta nejvhodnější místa k parkování v okolí vlastního bydliště zná každý řidič jako své boty, co ale když vyrazíte k sousedům? Třeba na nákupy, nebo prostě jen na výlet. Většina parkovišť, zejména v centrech měst je dnes už zpoplatněna. Deník pro vás proto provedl průzkum kde a za kolik zaparkujete, ať už na Boleslavsku, nebo ve větších středočeských městech. Nádavkem přidáváme pár tipů, kde můžete poblíž centra měst parkovat ještě pořád zcela zdarma.

KRÁTCE: Pavouk spustil poplach ve škole

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Mnichovo Hradiště láká nové obyvatele

Mnichovo Hradiště – Až o dva tisíce obyvatel by se město mohlo rozrůst do několika let. V územním plánu se totiž nachází pozemek o velikosti zhruba devatenáct hektarů, který už roky zeje prázdnotou. A právě zde by mělo vyrůst malé satelitní městečko, které by bylo součástí Hradiště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení