Mariánský cyklus dvou výstav. Tenhle plán měl bývalý bělský farář Jan Nepomuk Jiřiště a Kateřina Jeníčková, která pracuje v bělském muzeu. O spolupráci s Janem Jiřištěm, který se  bohužel zahájení výstavy nedožil, když náhle  a nečekaně zemřel, jsem si povídal s Kateřinou Jeníčkovou.

Zmínila jste, že jste výstavu začali připravovat ještě společně s J.N. Jiřiště. Jak jste vlastně k tomuto nápadu dospěli?
Mariánský cyklus dvou výstav, z nichž první je otevřena od začátku července v bělském klášteře, navazuje na dlouholetou úzkou spolupráci s Janem Nepomukem, která zahrnovala spolupořádání mší v zámecké kapli, mše v kostele sv. Václava, přednášky či spolupráci na festivalu Noc kostelů. Společně jsme také začali připravovat výstavy, přibližující náboženskou tradici zdejšího kraje. Snažili jsme se zejména o to, aby tyto výstavy spolu s dalšími akcemi pomohly citlivě znovuoživit sakrální památky a tradice zdejšího kraje a znovu je začlenit do běžného života obyvatel Podbezdězí.

Jaké výstavy se už konaly?
V roce 2012 to byla výstava Úcta k Nejsvětější Trojici, potom výstava Úcta ke sv. Janu Nepomuckému. Obě dvě tyto výstavy byly instalovány ve zrekonstruované sakristii zdejší zámecké kaple sv. Josefa.

A ta v roce letošním?
Nápad zvolit na rok 2014 téma Úcty k P. Marii vzešel od pana faráře Jiřiště. Protože je toto téma pro náš kraj velice podstatné, rozhodli jsme se, že mu poskytneme více prostoru a rozčleníme jej do několika na sebe navazujících kapitol, které budeme prezentovat na několika místech a inspirujeme návštěvníky k osobní pouti po památkách Mariánské úcty v našem kraji. Chtěli jsme tímto způsobem zdůraznit samotné téma zbožné pouti se všemi jejími umělými i neumělými projevy, které nám bylo společně velmi blízké.

Podílel se na přípravách i současný bělský farář Kamil Škoda?
Naše spolupráce se zdejší římskokatolickou farností pokračuje i nadále. Osobně jsem velice ráda, že nový pan farář pokračuje v řadě aktivit, u jejichž počátku stál Jan Nepomuk Jiřiště, a velmi si jej za to vážím.

Na co se mohou návštěvníci výstavy těšit? Co hlavně výstava zdůrazňuje?
Mariánská výstava v klášteře se orientuje zejména na představení základní náboženské úcty k P. Marii v Podbezdězí. Zdůrazněny jsou zde jednotlivé mariánské památky v kraji a také odraz mariánské úcty v lidové zbožnosti. Výstava je umístěna v prostorách se zrekonstruovanými malovanými stropy, které jsou jinak pro běžnou veřejnost nepřístupné.

Hovořila jste o cyklech. Další část se tedy bude konat v jakém termínu a na jakém místě?
Druhá výstava, která bude otevřena v srpnu v muzeu, se orientuje hlavně na tradici náboženských poutí. Pozornost bude věnována zejména Bezdězu, jako významnému poutnímu místu, jehož odraz nalezneme v umění i lidové tradici. K vidění tak budou originály upomínek z pouti, svaté obrázky na textilu, sochy či dobový popis pouti na Bezděz od J. E. Konopase z druhé poloviny devatenáctého století. Součástí výstavy bude také gotická pieta z počátku 15. století, která byla vyhotovena okolo roku 1400 pro kostel Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem.

První část výstavy v klášteře již běží. V jakých časech ji lze navštívit a kdy přesně se v srpnu chystá otevření druhé?
Výstavu v klášteře mohou návštěvníci navštívit během léta každou středu v době od třinácti do šestnácti hodin. Výstava v muzeu bude zahájena vernisáží 5. srpna v 17 hodin a otevřena bude do konce září denně mimo pondělí.

Muzeum jako takové ale také nebude o letních prázdninách zahálet, že?
V průběhu léta mohou návštěvníci při prohlídce našeho muzea vzpomenout 100. výročí vypuknutí 1. světové války a to na výstavě, kterou připravil Jan Juřena ve spolupráci s ČS obcí legionářskou. Inspirovat na zajímavé toulky po krajině Bělska pak může výstava Sláva tomu domu, která je věnována lidové architektuře v Podbezdězí. Přináší řadu unikátních dobových fotografických snímků zdejšího venkova a porovnává je se současností. Na výstavě je představen také trojrozměrný model Žertova statku ze Skalska, který byl zhotoven roku 1895 pro Národopisnou výstavu českoslovanskou.

V muzeu ale můžete nabídnout  také něco pro kluky a jejich tatínky.
Ano. Malé i větší chlapce a jejich tatínky, ale nejen je, určitě osloví výstava, která je vyloženě klučičí a jmenuje se  Uber plyn. Ta představuje rozsáhlou soukromou sbírku legendárních angličáků – autíček značky Matchbox. Tuto rozsáhlou sbírku, která čítá na 1 500 kusů jednotlivých modelů, nám zapůjčil sběratel pan Antonín Maciolek, který žije v Bělé pod Bezdězem. Svou sbírku začal dávat dohromady už před více než čtyřiceti lety. Výstava představuje nejen tuto rozsáhlou sbírku, ale připravena je i řada interaktivních her pro malé i odrostlejší návštěvníky.

To jsou vše výstavy, které své zahájení měly. Mohou se návštěvníci těšit i na nějakou úplnou novinku?
V červenci představí na své autorské výstavě vlastní sochařskou tvorbu Libor Šťastný, restaurátor, který se již po několik let podílí na obnově památek v Bělé pod Bezdězem.

Mám se ptát už na akci, která se bude konat v září, nebo to stále ještě červencem nekončí?
Na konec prázdnin připravujeme již třetí Muzejní noc, která se tentokrát ponese v duchu automobilismu. Opět bude otevřena muzejní kavárna, knižní antikvariát a představeny zajímavé movité památky uložené v našich sbírkách. Třetí Muzejní noc se bude v Bělé konat v závěru letních prázdnin, přesněji v pátek 22. srpna.