VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boleslavský umělec Stanislav Kovář slaví osmdesátku

Mladá Boleslav - Významný mladoboleslavský umělec Stanislav Kovář v těchto dnech slaví důležité jubileum.

4.12.2011 1
SDÍLEJ:

Umělec Stanislav Kovář. Foto: archiv

V této rušné předvánoční době, hned na počátku prosince slavíme v Mladé Boleslavi životní jubileum umělce.

V úterý 6. prosince 2011 se dožívá osmdesátky jedna z nejvýraznějších osobností mladoboleslavského výtvarného světa, muž s bohatým tvůrčím životem a velkým celoživotním dílem, akademický malíř Stanislav Kovář.

Narodil ve vzdálených Lčovicích na Šumavě, jeho výtvarné nadání ho přivedlo do Prahy, kde absolvoval UMPRUM, ateliér monumentální malby a textilního umění pod vedením ak. mal. prof. Aloise Fišárka.

A právě léta strávená na vysoké škole, bývala často tématem, kterým bavil naši Skupinu mladoboleslavských výtvarníků po vernisážích a výtvarných setkáních. To už léta působil v Mladé Boleslavi. Dveře jeho piaristického gymnázia Na Karmeli byla a jsou vždy přátelsky otevřena všem, kteří se zajímají o výtvarnou tvorbu.

Žákům, studentům, dospělým, kolegům i dalším návštěvníkům. Dnes už přebírá jeho pedagogickou pochodeň dcera Mgr. Stanislava Králová, ale za svůj život zde vychoval řadu současných výtvarníků i výtvarných pedagogů.

V tradici LŠU a ZUŠ pokračoval i v roce 1991, kdy založil spolu s dcerou /také malířkou/ Školu výtvarných umění v Mladé Boleslavi, Na Karmeli. Mají zde mnoho žáků a spolu vytvářejí a udržují krásnou uměleckou atmosféru. Stanislav Kovář vyučoval až do nedávné doby. Mimo to se s radostí vydával do cizích zemí. Do Holandska a zejména Anglie, do Londýna, kde vytvořil množství krásných maleb a dokonce se úspěšně, jako designér, zapojil do soutěže o textilní vybavení londýnského autobusu.

Na textilní tvorbu a díla pro architekturu Stanislava Kováře si jistě vzpomene mnoho boleslavských občanů, ale měl své realizace v mnohých cizích zemích, dokonce i ve vzdáleném Vietnamu. Například už v roce 1958 dostal zadání návrhu vitráže pro, v české kultuře významnou, bruselskou výstavu EXPO 58. Materiál a technologie vitráže předurčují specifický charakter práce, Stanislav Kovář toto nevnímá jako omezení, ale naopak jako výzvu. Rád se vzdaluje od předmětnosti. Udává směr, který pak ve své výtvarné práci sleduje i nadále. Je to cesta geometrizace a abstrahování. Barevné plochy nejsou jen barevnými tóny, ale obsahují další skryté významové roviny.

Jeho život můžeme podrobněji studovat např., v knize Malíři Mladoboleslavska/ P. Filip/ nebo na internetu v encyklopedii Wikipedia

Stanislav Kovář je přátelský, rozšafný člověk, statečně překonávající překážky. Nepamatuji se, že by nás někdy zarmoutil. Vždy okolo něho panuje atmosféra klidu a lehkého nadhledu.

A proto … Milý Stando, přijmi naše upřímné gratulace a obdiv k Tvému krásnému životnímu jubileu.

Za Skupinu mladoboleslavských výtvarníků Eva Ševců

4.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Mladá Boleslav byla pátou zastávkou hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové při její „tour“ za občany – před tím debatovala s příchozími v Kolíně, Slaném, Rakovníku a Mělníku.
2

Hejtmanka čekala na déšť před muzeem

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Pivo poteče proudem

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Lamy se do zámeckého parku stěhovat nebudou

Benátky nad Jizerou – Dolní zámecký park čeká v letošním roce revitalizace, která by měla začít hned po prázdninách. Nejvíce očekávanou změnou je zookoutek, ve kterém měly podle původního záměru být i lamy. Park se však jejich domovem nestane. Potvrdil to starosta Jaroslav Král.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení