Viktoria Žižkov – FK Mladá Boleslav 1:2

V nedělním dopoledni viděly čtyři tisícovky diváků na pražském Žižkově svižné utkání, plné šancí. Jako první se z gólu radovali hosté z Mladé Boleslavi. Dalekonosnou střelu Ludovica Sylvestreho nešťastně tečoval domácí Tomáš Procházka.

Žižkovští zareagovali sérií šancí, ale branku nevstřelili. Nejblíže úspěchu byl po půlhodině hry Petr Švancara, ovšem poslal míč jen do břevna Millerovy brány. Před přestávkou mohl zvýšit na 2:0 Sylvestre, žižkovská obrana však jeho pokusy zmařila.

Krátce po změně stran vyrovnal Švancara. Nic nedbal, že si hosté staví při trestném kopu zeď. Rozhodčí nedal pokyn, že se bude zahrávat na píšťalku, a tak útočník Žižkova překvapil všechny: domácí, hosty i diváky - 1:1.

Ze zisku tří bodů se ale nakonec radovali hosté. V 71. minutě prostřelil brankáře Bartalského Luboš Pecka a rozhodl tak o výhře Mladé Boleslavi 2:1.

Branky: 50. Švancara – 17. Procházka T. (vlastní), 72. Pecka

Rozhodčí: Paták – Večera, Vysloužil. ŽK. Besta – Mendy, Sylvestre, Poláček. Diváci: 4181

Žižkov: Bartalský 2 – Šťastný 2, Besta 4, Gabriel 2, Zangue 3 – Stracený 3 (54. Vukadinovič), Procházka T. 2 (77. Hruška), Vozábal 2, Koukal 2 – Švancara 1, Demjan 3 (78. Kučera). Trenér: Josef Csaplár.

Boleslav: Miller 1 – Kalina 2, Procházka V. 2, Janíček 3, Mach 2 (83. Ševinský) – Mendy 2 (90. Kysela), Rajnoch 2, Sylvestre 2, Poláček 2 – Pecka 2, Řezníček 3 (62. Papadopulos). Trenér: Pavel Hapal

Geniální Švancara zase bavil a šokoval

Rychle si vzal balon. Mrkl na gólman, který si rovnal zeď. Pak na rozhodčího, jenž NEsignalizoval: hrajete na píšťalku – a pohleděl i na bránu.

Tam pak pohodlně a velmi lacině „šoupl“ balon.

Málokdo z diváků to zachytil a málokdo to pochopil.

Žižkovský útočník Petr Švancara z 25 metrů mazácky srovnal do prázdné svatyně v duelu s Mladou Boleslaví na 1:1, nakonec ale Viktorka doma padla 1:2.

„Vzpomněl jsem si na gól sparťana Gluščeviče, když takhle rozhodl utkání ve Skopje v předkole Ligy mistrů,“ řekl Švancara. „Jen je škoda, že takový gól nebyl aspoň bodový. Fakt jsem věřil, že nás nakopne,“ svěřil se střelec.

„Typická Švancarova genialita,“ zahlásil bez skrupulí Josef Csaplár, kouč Žižkova. „To se nemůže stávat. Vždycky si musí před balon někdo stoupnout,“ supil Paval Hapal, trenér Boleslavi.

Hrál se napínavý a útočný fotbal od první do poslední minuty. Kdyby střelci včera pod věží měli den, zápas by mohl klidně skončit 5:4.

Pro Žižkov… Ale den neměli.

„Jsem zklamaný. Ne ze hry, ale z výsledku. Zápasy se rozhodují v pokutovém území. A tady nám chybí kvalita,“ hlesl Csaplár, jehož svěřenci se dvakrát objevili ve vápně tváří tvář brankáři Millerovi. Ale strážce svatyně vychytal jak Demjana, tak i Švancaru.

„To jsme měl dát,“ kál se žižkovský útočník.

Oba týmy hrály na české poměry nadstandardně, ale Žižkov měl více smůly. Boleslav šla do vedení nešťastnou tečí žižkovského Procházky po střele Sylvestreho. Balon zapadl přímo pod břev-no. „Vstup jsme měli dobrý, nato ale následoval výpadek a útlum a při kvalitách Žižkova jsem se i strachovali o výsledek,“ líčil kouč vítězů.

O vítěznou trefu se postaral Luboš Pecka. „Při brance Švancary jsme to posr… Musela přijít náprava,“ usmál se.“

„Proto takoví hráči mají vysoké platy a je jich nedostatek. Ve vápně dokáží rozhodnout,“ řekl Csaplár.