Fotbalový sen: Boleslav vyhrála Ondrášovka Cup

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Neskutečné drama v penaltovém rozstřelu rozhodlo o historickém úspěchu Boleslavských a postupu do Evropy.

25.5.2011 1
Fotogalerie
21 fotografií

Fotbalisté Boleslavi (v bílomodrém) proti Olomouci.Foto: Deník/Matej Slávik

Historické okamžiky mladoboleslavské kopané se odehrávaly včera večer na Vysočině.

Boleslavští fotbalisté si to rozdali ve finále Ondrášovka Cupu s Olomoucí o historický zápis do kroniky. A v ní bude zlatým písmem zapsáno několik jmen. Tučně však Táborský, Miller, Řezníček, Mendy, Johana a Chramosta.

Ale bylo to neskutečné drama. Boleslav prohrávala ve finálovém zápase s Olomoucí po sólu Hořavy 0:1, ale druhý poločas patřil Středočechům.

Pak Škerle stáhl ve vápně Chramostu a penaltu proměnil Táborský. A nebyla to zdaleka poslední penalta, která byla ten večer k vidění. Zápas totiž dospěl po remíze 1:1 až do penaltového rozstřelu. A v něm se ukázal brankář Miller. Hned tři penalty lapil a ještě donutil kopnout Hořavu mimo.

Rozhodnout mohl už Kysela, ale branku přestřelil. Rozhodnutí tak měl v sedmé sérii na kopačce Jan Chramosta. „Moc jsem si na penaltu nevěřil, ale už moc hráčů nezbývalo, tak jsem šel,“ prozradil mladý forvard.

Oslavu přímo na hřišti zkalil střet obou fanouškovských táborů, při němž museli hráči rychle prchnout do kabin.

Výhra v poháru znamená přímou kvalifikaci do 3. předkola Evropské ligy. Boleslavští tak na poslední chvíli splnili svůj předsezónní cíl!

„Je to obrovská euforie, splnili jsme to, s čím jsme do sezony šli. Tedy, že jdeme do pohárů. Ale drama to bylo obrovské,“ řekl útočník Jan Chramosta.

Mladá Boleslav se může těšit, že si v příští sezoně zahraje Evropskou ligu, do níž vstoupí ve 3. předkole. Olomouc marně doufala, že ukončí čekání na první velkou trofej. Vítězný tým si přijde na prémii 1,5 milionu korun, Olomouc inkasuje třetinu. Konec zápasu poznamenaly bitky fanoušků, kteří vtrhli na hrací plochu.

Oba týmy v utkání hnala vpřed touha ukončit čekání na první velkou domácí trofej a vidina ukončení letitého půstu jako by Olomouc i Mladou Boleslav svazovala. Ještě víc nervozity navíc do zápasu přinesl střet olomouckého gólmana Drobisze s boleslavským Kúdelou, po němž musel druhý jmenovaný střídat kvůli podezření na otřes mozku.

Olomoučtí příznivci měli na neutrální půdě v hledišti znatelnou převahu a to chvíli platilo i pro kombinačně silnější hráče Sigmy na hřišti. Ukázal se ale jen Schulmeister, který během ligové sezony ani jednou nenastoupil v základní sestavě Sigmy a dnes překvapivě začal od úvodního hvizdu, a brankář Miller vyrazil ve 14. minutě jeho ránu s potížemi na tyč.

Pak se vzepřela Boleslav, jež zahrozila nedotaženým průnikem Kuliče. Ten se vzápětí dožadoval odpískání penalty po střetu se Škerlem a aktivitu Středočechů podpořil i druhý útočník Chramosta, který se prosadil v posledních čtyřech pohárových kláních.

Poprvé se neprosadil se svojí tečí a pak efektně nůžkami mířil nad branku. Nepříliš výrazná první půle výmluvně dokumentovala současnou podprůměrnou formu obou rivalů. Boleslav v posledních šesti ligových duelech pětkrát prohrála a Olomouc získala jen dvě výhry z deseti utkání.

Pokud první poločas úplně neoslnil, akce před vedoucí brankou Sigmy nadchla v 59. minutě i náročné experty. Olomoucký záložník Hořava dostál pověsti nevšedního talentu, deset metrů za půlící čarou se pustil do velkého sóla, a když se před ním nepochopitelně rozestoupila obrana, mohl skvělý průnik lehce zakončit vedoucí brankou.

Hořavova paráda rozvášnila olomoucké fanoušky, kteří málem prolomili zábrany a pokusili se vtrhnout k hrací ploše. Omráčení z gólového trestu byli dlouho i boleslavští hráči, kteří ožili až po závaru sedmnáct minut před koncem. Olomoucký stoper Škerle před brankovou čarou stáhl Chramostu a Táborský z penalty zmrazil natěšené Hanáky vyrovnáním.

Pohárové finále tak dospělo až k penaltovému rozstřelu. Ten nabídl nevídané drama. Olomouc neproměnila první dva pokusy, ale pak ji napodobili i Mladoboleslavští, a pokud by jejich obránce Johana v páté sérii nedal, vyhrála by Olomouc. Boleslav klinickou smrt přežila a v sedmé sérii o jejím triumfu rozhodl Chramosta.

V táboře Hanáků vládlo zklamání. „Jsem hrozně přepadlý a hlavou se mi honí spousta myšlenek. Nezbývá nám než zvednout hlavu a pokusit se nějakou trofej získat v budoucnu. Ale teď je to špatné,“ smutnil kapitán Sigmy Radim Kučera, který v šesté sérii nedal penaltu.

Branky: 59. Hořava – 73. Táborský. Penalty proměnili: Rossi, Šultes, Ordoš – Řezníček, Mendy, Johana, Chramosta. Neproměnili: Janotka, Bajer, Kučera, Hořava – Opiela, Procházka, Kysela.

Rozhodčí: L. Kovařík – Kordula, Jiřík. ŽK: Schulmeister, Škerle – Johana, Mendy, Procházka, Kysela. Diváci: 5430 (vyprodáno).

Olomouc: Drobisz – Janotka, Škerle, Kučera, Vepřek – Rossi, Hořava, Bajer – Schulmeister (61. Petr), Šultes, Navrátil (67. Ordoš). Trenér: Psotka.

Boleslav: Miller – Kysela, Rolko, Johana, Šírl – Mendy, Kúdela (8. Procházka), Opiela, Táborský (81. Dimutsos) – Kulič (57. Řezníček), Chramosta. Trenér: Minář.

25.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1

KRÁTCE: Autobusy přibrzdí semafory, na zahradě přistál dron

KRIMI MIX: Dcera bodla otce do krku

Tříletá vítězná šňůra pokračovala i na Valašce

Valašsko - Splnil roli favorita. Jan Kopecký suverénně ovládl 36. ročník Valašské rallye a úspěšně vstoupil do sezony mistrovství České republiky. Úřadující domácí šampion ovládl klání na Valašsku stylem start – cíl a druhého Pecha porazil o více než minutu.

Luděk Zelenka před Velimskými smekl

Velim /ROZHOVOR/ – Patronem nového projektu České televize a fotbalového svazu Fotbal u nás žije je bývalý ligový fotbalista Luděk Zelenka. Expert České televize nechyběl ani při televizním utkání a velkém svátku ve Velimi, kde domácí tým hostil v osmnáctém kole krajské I. A třídy mužstvo Bohemie Poděbrady (1:2). Akce se podle Zelenky povedla na výbornou.

Věra Špinarová si nikdy nehrála na hvězdu. Na pódiu, ani v zákulisí, říkají pořadatelé

Kolín – Věra Špinarová, zpěvačka s hlasem, ze kterého dokázalo až mrazit, měla být hostem letošního ročníku Kmochova Kolína. Kdo nahradí v programu její místo poté, co odešla do hudebního nebe, není zatím jasné.