Zlomeniny, pohmožděniny, otřesy mozku, ale i amputace končetin. To jsou následky pracovních úrazů, ke kterým musí vyjíždět mladoboleslavská záchranná služba.

Poslední zaznamenaný pracovní úraz na Mladoboleslavsku je podle Niny Šeblové z tiskového oddělení Záchranné služby Středočeského kraje jen pár dní starý! „Byli jsme volání do obce Plazy, kde se z výšky osmi metrů zřítil na zem dělník,“ uvedla.

Přestože úraz na první pohled vypadal hrůzostrašně, dělník může hovořit o obrovském štěstí! Přežil. „Při pádu utrpěl jen lehčí poranění. S drobnými oděrkami a pohmožděninami jsme jej následně převezli do nemocnice v Mladé Boleslavi,“ řekla.

Mladý muž může po přežitém osmimetrovém pádu mluvit o obrovském štěstí. Jeho pád totiž zbrzdila síť.

Pracovním úrazům nahrávají také domácí kutilové. Práce na střeše bez zajištění, nepoužívání ochranných pomůcek a mnohé další. „Jde například o úrazy při práci na zahradě, při řezání dřeva či při práci na domě,“ vyčetla nejčastější místa, kde k úrazům dochází, Nina Šeblová z tiskového oddělení záchranné služby.

K jednomu takovému úrazu vyjížděli mladoboleslavští záchranáři do Luštěnic. Muž tam pracoval na střeše svého domu, když se náhle propadl střešní krytinou dolů. „Kromě sanitky vyrazila k místu nehody také posádka vrtulníku letecké záchranné služby,“ řekla Šeblová. Muž utrpěl zlomeniny dolních končetin a poranění hlavy.

K vážným pracovním úrazům vyjíždějí mladoboleslavští záchranáři také do automobilky Škoda Auto. Při nehodě 22. června minulého roku tam pětapadesátiletá žena utrpěla vážné poranění nohy. „Záchranáři po dojezdu na místo zjistili, že žena má devastující poranění od stehna ke kotníku a že také došlo k amputaci její nohy právě u kotníku,“ řekla Nina Šeblová.

Kvůli jejímu zdravotnímu stavu si posádka vyžádala přílet vrtulníku Letecké záchranné služby z Prahy. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jsme předali ženu posádce vrtulníku. Ten ji transportoval do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

K velmi vážnému úrazu byli záchranáři volání koncem srpna. Muž na sloupu veřejného osvětlení vyměňoval žárovku. Bohužel ho ale zasáhl elektrický výboj. Muž se následně zřítil z výšky asi čtyř metrů přímo na beton. „Operátorka záchranné služby okamžitě zahájila resuscitaci po telefonu,“ popsala další okamžiky po neštěstí Šeblová.

Krátce poté na místo dorazila záchranná služba. Lékař v resuscitaci pokračoval a podařilo se mu obnovit pacientovy životně důležité funkce. Vrtulník ho následně transportoval do nemocnice v Praze.

S příchodem léta lze očekávat i úrazy při práci s motorovou pilou. Lidé si totiž začnou připravovat dříví na zimu.

„Od začátku roku do dnešního dne jsme ve středních Čechách vyjížděli k téměř třiceti pracovním úrazům,“ dodala závěrem Nina Šeblová z tiskového oddělení záchranné služby.